CC: rolnicy powinni dostać 100% odszkodowania

Według Komitetów Copa-Cogeca straty producentów owoców i warzyw, pomimo podjętych przez Komisję Europejską działań, będą trudne do zrekompensowania. Dotyczy to nie tylko bieżących strat finansowych, ale również zaufania konsumentów oraz zamknięcia rynków państw trzecich, w tym Rosji.

Komitety Copa-Cogeca zaapelowały,aby Komisja ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Parlamentu Europejskiego stworzyła system, którego celem byłaby rekompensata skutków kryzysu dla rolników. System ten miałby wykorzystywać zewnętrzne instrumenty, które mogłyby zostać użyte w przypadku warzyw i owoców. Komitety Copa-Cogeca żądają, aby wszyscy producenci, którzy ponieśli straty w związku z kryzysem E. Coli, i którzy potrafią to udowodnić, otrzymali odszkodowania w wysokości 100%.

Zdaniem rolniczych związków zawodowych i organizacji spółdzielczych należy szybko znieść wszystkie nieuzasadnione ograniczenia handlowe, nałożone przez kraje trzecie.
Jeśli trzeba będzie wprowadzić system certyfikatów, aby wznowić eksport do Rosji, powinien on być prosty i niekosztowny.

Komitety domagają sie także stworzenia kampanii promocyjnej dla warzyw i owoców w UE i krajach trzecich.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło: KRiR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here