Cena rzepaku nadal spada

  Przeciętna cena zakupu rzepaku w Polsce w połowie kwietnia 2018 r. obniżyła się do 1478 zł/t, co oznacza spadek aż o 19 proc. 

  Z danych MRiRW wynika, że w kwietniu cenyspadły poniżej 1500 zł/t pierwszy raz od sierpnia 2015.

  – Niższy od obecnego poziom cen dla kwietnia odnotowano ostatnio w 2010 r.– przypominają analitycy PKO BP w najnowszym numerze AgroNawigatora.

  Czemu ceny spadają?

  – Spadki cen są wynikiem taniejących olejów roślinnych, głównie rzepakowego oraz palmowego – wyjaśniają bankowi eksperci.

  Według danych MRiRW krajowa cena oleju rzepakowego w marcu 2018 spadła o 13,4 proc. r/r do 3278 zł/t. Dane Banku Światowego wskazują natomiast na spadek cen oleju palmowego w analogicznym okresie o 7,2 proc. r/r do 681 USD/t, choć uwzględniając zmiany na rynkach walutowych, spadki cen wyrażonych w EUR i PLN były bardziej znaczące.

  Wciąż utrzymuje się wysoki import biodiesla do UE z Argentyny (+718 tys. t r/r w okresie październik 2017 – luty 2018), który ogranicza popyt na olej rzepakowy w Unii. Z kolei wg Eurostatu polski eksport biodiesla do UE w czwartym kwartale 2017 i styczniu 2018 zmalał łącznie o 32 proc. r/r.

  Dane o eksporcie oleju rzepakowego z Polski również wskazują na spadek sprzedaży, jednak są one niemiarodajne z uwagi na istotne zmniejszenie fikcyjnego obrotu, wynikającego z działań uszczelniających wpływy z podatku VAT. Utrzymanie wysokiego importu konkurencyjnego cenowo biodiesla do UE oraz prognozy wzrostu produkcji rzepaku w sez. 2018/19 mogą oddziaływać w kierunku dalszych spadków jego cen – uważają analitycy PKO BP.

  Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here