Cenowy zwrot na rynku zbóż

Na rynku zbóż nastąpił zwrot cenowy. Po spadkach, ceny pszenicy wzrosły do poziomów najwyższych w sezonie 2019/20. Powodem jest większy popyt w obawie o negatywne skutki pandemii koronawirusa oraz narastający protekcjonizm – informują analitycy rynkowi PKO BP w najnowszym raporcie AgroNawigator.

AgroNawigator, ceny pszenicy, ceny zbóż, zboża

Gorsze nastroje na rynku zbóż, wynikające ze światowej pandemii koronawirusa spowodowały istotny spadek notowań zbóż od lutego br.

Jak przypominają analitycy PKO  BP, ceny kontraktów na pszenicę (MATIF Euronext) w połowie marca były niższe aż o blisko 10 proc. niż przed miesiącem. Ale druga połowa marca przyniosła zauważalne podwyżki – wzrost o 11 proc.

– Przyczyną wzrostu jest silny wzrost popytu w obawie o negatywne implikacje sytuacji związanej z koronawirusem, głównie odnoszący się do zakłóceń w łańcuchach dostaw. Z jednej strony w kierunku wzrostów oddziaływały doniesienia o możliwym wstrzymaniu dostaw produktów zbożowych z Rosji, oraz późniejsza deklaracja rosyjskiego ministerstwa rolnictwa o wprowadzeniu limitów eksportowych dla rosyjskich zbóż (7 mln t pszenicy, jęczmienia i ryżu w okresie 1 kwietnia – 30 czerwca), a także wstrzymanie przez Kazachstan eksportu niektórych produktów (w tym mąki pszennej) do 15 kwietnia (za IGC). Z drugiej strony, wiele krajów takich jak Chiny, Algieria czy Turcja zwiększyło zakupy zbóż, zabezpieczając się przed ewentualnym, przyszłym problemem w dostawach – wyjaśniają eksperci w raporcie AgroNawigator.

Jednak zdaniem analityków, z uwagi na charakter tych zakupów, obserwowany wzrost popytu okaże się prawdopodobnie przejściowy.

Jaki wpływ na funkcjonowanie rynków rolnych ma koronawirus?

Ceny pszenicy w Polsce

Silne zmiany w światowym popycie wywierają presję na polski eksport pszenicy, powodując wzrosty cen.

– Czynnikiem wspierającym zakupy z Polski jest również osłabiający się złoty w stosunku do euro i dolara –  wyjaśniają analitycy PKO BP.

Redakcja AgroNews, źródło: AgroNawigator

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

dziesięć + 13 =

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,898ObserwującyObserwuj
7,080SubskrybującySubskrybuj

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego poszukują mikroorganizmów „zjadających” plastiki

Poszukiwania nieznanych dotąd mikroorganizmów rozkładających plastiki to główny cel projektu prowadzonego przez zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Projekt, którego celem jest odnalezienie mikroorganizów...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE