Ceny energii rosną. Rząd zachęca do zbierania chrustu w lasach

Koszty energii rosną w bardzo szybkim tempie. Grozi nam kryzys energetyczny nie spotykany od lat. Resort klimatu wraz z Lasami Państwowymi ułatwiają mieszkańcom dostęp do tradycyjnego opału, proponując zbieranie chrustu w lasach.  „Cały czas obowiązuje możliwość zbierania gałęzi na opał” – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Ceny energii rosną. Rząd "pozwala" zbierać chrust w lasach
Ceny energii rosną. Rząd „pozwala” zbierać chrust w lasach

Nowe wytyczne wspierające indywidualnych odbiorców w nabywaniu drewna w celach opałowych

Na wniosek Ministerstwa Klimatu zostały sformułowane nowe wytyczne wspierające indywidualnych odbiorców w nabywaniu drewna w celach opałowych. Według nowego prawa drewno najniższej jakości (chrust)  należące do Lasów Państwowych mogą w pierwszej kolejności kupić lokalni mieszkańcy.

„Cały czas obowiązuje, za zgodą leśniczego, możliwość zbierania gałęzi na opał. W tym roku po rozpoczęciu wojny w Ukrainie i zawirowaniu na rynku energii wzrosły zapytania do nadleśnictw o wskazanie terenu i zgodę na pozyskiwanie drewna opałowego w lokalnych lasach. Priorytetowo należało zadbać, by pierwszeństwo samopozyskiwania drewna miały społeczności lokalne” – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

 

Ministerstwo Klimatu zaznacza, że zmiany zostały wprowadzone w trosce o mieszkańców terenów wiejskich, małych miasteczek, gdzie gospodarstwa nie są włączone do gminnych lub miejskich systemów ciepłowniczych.

– W ostatnich latach obserwowaliśmy spadek zainteresowania możliwością samodzielnego pozyskiwania drewna przez ludność lokalną. Na wskazanym przez leśniczego terenie istnieje możliwość zbierania gałęzi na opał. Obecnie wyraźnie widzimy odwrócenie tego trendu – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Jak legalnie zabrać drewno z lasu?

Aby zabrać drewno/chrust z lasu trzeba zadzwonić do nadleśnictwa i umówić się na spotkanie. Leśnik wskaże miejsce, z którego można zabrać surowiec. Zbieramy wtedy drewno na kupkę – leśniczy mierzy i podaje cenę, którą musimy zapłacić. Płacimy za każde drzewo wywiezione z lasu. Obecnie około 300 zł na m3.

AM/Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

  1. Rząd zachęcił też do wymiany źródła ciepła a w śląskim nawet przymus. I teraz mój nowy piec już nie przyjmuje ani drewna ani chrustu. 😞

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wysoka dynamika cen mleka. Do kiedy się utrzyma?

Wartość polskiego eksportu mleczarskiego w pierwszych 4 mies. 2022 zwiększyła się o 38% r/r, głównie z uwagi na wzrost cen. W szczególności wzrosły ceny...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE