Ceny pszenicy najwyższe od 3 lat

Ceny pszenicy są najwyższe od 3 lat. To wynik prognoz wskazujących na sporą obniżkę plonów, spowodowaną suszą w krajach UE i WNP.

rolnik, rolnictwo, ceny pszenicy, żniwa, zboże, pszenica, Jakub Olipra, Credit Agricole,

Międzynarodowa Rada Zbożowa (International Grains Council) opublikowała najnowsze prognozy sytuacji popytowo-podażowej na światowym rynku zbóż.

Na szczególną uwagę zasługują zrewidowane w dół oczekiwania dotyczące światowej produkcji pszenicy.

Międzynarodowa Rada Zbożowa prognozuje, że produkcja pszenicy wyniesie 721 mln ton w sezonie 2018/2019. wobec 758 mln ton rok temu. Tym samym ukształtuje się ona na najniższym poziomie od 5 lat. Przed rewizją było to 737 mln ton – wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole.

Ceny pszenicy najwyższe od 3 lat

Ekspert wskazuje, że przyczyną rewizji prognozy było pogorszenie oczekiwań co do produkcji pszenicy w UE oraz krajach WNP (Wspólnota Niepodległych Państw) z uwagi na suszę.

W efekcie, w reakcji na publikację zrewidowanych w dół prognoz wskazujących na wyraźne pogorszenie perspektyw światowej produkcji pszenicy jej cena na giełdzie MATIF na koniec dnia przekroczyła 200 EUR za tonę. Tym samym osiągnęła najwyższy poziom od lipca 2015 r. – wyjaśnia Oilpra.

I dodaje, że „stanowi to ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą na koniec 2018 r. cena skupu pszenicy w Polsce wyniesie ok. 69 zł/dt”.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here