Ceny pszenicy w górę, kukurydzy w dół!

W tym tygodniu odnotowano niewielką zwyżkę notowań pszenicy na Euronext – w najbliższym kontrakcie o 0,7% w stosunku do końca poprzedniego tygodnia – do 183 EUR/tonę. Wyraźniejsze wzrosty notowań pszenicy wystąpiły na CboT- podaje zespół monitoringu zagranicznych rynków rolnych.
 

 

\"\"

 

Tutaj pod koniec tygodnia pszenica w najbliższym kontrakcie kosztowała 202,4 USD/tonę, tj. o 2,6% więcej w porównaniu z poprzednim tygodniem. Taniała natomiast kukurydza. Spadki cen tego gatunku były widoczne zarówno na Euronext (w najbliższym kontrakcie – o 0,7% do 169 EUR/tonę), jak i na CBoT.   Ostatnie zwyżki cen pszenicy mogą być odpowiedzią na niepokojące doniesienia o zaostrzeniu konfliktu na Ukrainie, co w konsekwencji mogłoby wpłynąć na ewentualne perturbacje w transporcie zbóż z rejonu Morza Czarnego.

Po zestrzeleniu przez terrorystów samolotu malezyjskich linii lotniczych zaostrzył się konflikt pomiędzy Rosją a Ukrainą. Wzrosło też prawdopodobieństwo dalszej jego eskalacji. Wraz z tym zwiększa się też zagrożenie pojawienia się utrudnień logistycznych w transporcie zbóż z krajów tego regionu. Ukraina i Rosja są zaliczane do znaczących dostawców pszenicy, poza tym Ukraina zajmuje trzecią pozycję w eksporcie kukurydzy na świecie.

Według prognoz USDA, w sezonie 2014/15 eksport pszenicy z obu krajów miał osiągnąć 28,5 mln ton, co stanowiłoby prawie jedną piątą globalnych dostaw pszenicy przewidzianych w tym sezonie (151,7 mln ton).  Jak podkreślają analitycy z australijskiego banku ANZ w Melbourne, globalny rynek zbożowy pozostanie w najbliższym czasie wyjątkowo wrażliwy na rozwój sytuacji na Ukrainie, zwłaszcza dotyczyć to będzie pszenicy. 

Drugim czynnikiem, który mógł spowodować taki ruch cen, są nasilające się obawy o wpływ deszczowej aury w niektórych krajach zachodniej Europy na jakość ziarna pszenicy. Z drugiej jednak strony obecne prognozy dla Unii Europejskiej są w dalszym ciągu bardzo optymistyczne. Strategie Grains w lipcowym raporcie podniosła przewidywaną wysokość unijnych zbiorów pszenicy miękkiej – o 1,1 mln ton do 140,5 mln ton. Oznacza to poziom produkcji tego gatunku o 4% przekraczający zeszłoroczny wynik.

Czytaj także:
Lepsze plony dzięki efektowi kotwicy
Dobre prognozy oznaczają niskie ceny!
Rolniku! Możesz korzystać z bezpłatnej pomocy ekspertów!

Także wcześniejsze prognozy KE wskazywały na bardzo dobre zbiory pszenicy. Natomiast w przypadku notowań kukurydzy obserwujemy nadal pogłębianie się tendencji spadkowej. Prognozy dla Unii są bardzo optymistyczne. SG podwyższyło spodziewaną wysokość tegorocznych zbiorów w UE – z wcześniejszych 65,9 mln ton do 66,4 mln ton. Oznacza to zbiory o 3% przekraczające zeszłoroczny poziom. 

Pod koniec tygodnia pojawiły się niepokojące doniesienia o strajkach w Rosario, paraliżujących eksport zbóż (kukurydza, soja) z Argentyny w najbardziej newralgicznym okresie. Jeśli stan ten będzie się utrzymywał, to może mieć wpływ na sytuację na światowym rynku zbożowym.

Źródło: FAMMU/FAPA, 
Redakcja AgroNews, fot: sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here