Ceny skupu jabłek w górę!

Zgodnie z danymi monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa, ceny skupu jabłek przemysłowych (loco zakład) w drugiej połowie sierpnia br. wynosiły średnio 0,47 zł/kg netto wobec 0,33 zł/kg przed rokiem (wzrost o 42%). Wyższy poziom cen może być spowodowany zmniejszeniem podaży jabłek przemysłowych.

 

\"\"

 

Co prawda GUS oczekuje nieznacznie większych zbiorów jabłek ogółem w kraju w tym roku, jednak w swoich oczekiwaniach wskazuje na możliwy spadek zbiorów w sadach przydomowych, które w ubiegłym roku obficie owocowały.

Czytaj także:
Skąd niechęć Polaków do wołowiny?
Notowania cukru w dół!
Rosja krytycznie o jakości polskich owoców i warzyw

Mogły stanowić one ważne źródło dostaw jabłek do sektora przetwórczego mając udział w znacznym wzroście produkcji koncentratu w kraju. Według prognoz IERiGŻ-PIB w sezonie 2012/2013 wyniosła ona 295 tys. t i była o 31% wyższa w porównaniu do sezonu poprzedniego. W wyniku wzrostu podaży nastąpił spadek cen tego produktu na rynku europejskim.

Biorąc pod uwagę dane Foodnews, cena kilograma zagęszczonego soku jabłkowego z Polski średnio w sierpniu br. wynosiła 1,15 euro/kg czyli o 25% mniej niż przed rokiem. Spadek ten może być z kolei, w przeciwieństwie do podaży, czynnikiem działającym w kierunku obniżek cen jabłek do przetwórstwa w kolejnych miesiącach sezonu 2012/2013.    

Źródło: Bank Gospodarski Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here