Ceny skupu mleka idą na rekord. A to nie koniec wzrostów

Rosną ceny skupu mleka. W październiku za hektolitr tego surowca zakłady mleczarskie płaciły 148,42. To najwyższa stawka od marca 2014 r. A eksperci zapowiadają, że do końca roku cena jeszcze wzrośnie.

rolnictwo, portal rolny, mleko, ceny mleka, eksport mleka, wzrost cen mleka, ceny skupu mleka, produkcja mleka, masło, Credit Agricole, Jakub Olipra

Z danych opublikowanych wczoraj przez GUS wynika, że w październiku ze wszystkich produktów rolnych najbardziej zdrożało mleko. Jego cena w skupie wyniosła 148,42 zł/hl. To oznacza, że w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła o 23,4 proc.

Ale na tym nie koniec. Analitycy rynkowi przewidują, że w grudniu zakłady mleczarskie zapłacą jeszcze więcej.

Mimo obserwowanego w ostatnich tygodniach spadku cen produktów mlecznych, uwzględniając korzystne efekty sezonowe można oczekiwać, że w grudniu cena skupu mleka osiągnie maksimum. Jednocześnie uważamy, że przekroczy ona poziom z poprzedniego szczytu cyklu na rynku mleka z grudnia 2013 roku – 153,93 zł/hl – wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole.

Większa produkcja mleka

Zdaniem ekspertów z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wysokie ceny skupu mleka i korzystne relacje do cen zbóż oraz mieszanek przemysłowych zachęcają do zwiększania produkcji mleka.

– Odzwierciedleniem tej sytuacji są duże dostawy surowca do przemysłu mleczarskiego – wyjaśnia Teresa Zdziarska z IERiGŻ.

Po nowym roku spadki

Jednak już w nowym roku ceny skupu mleka nie będą rosły w takim tempie. Jak prognozuje Olipra, od stycznia cena tego surowca będzie kształtować się w trendzie spadkowym.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here