Ceny tuczników spadają. Sezonowych wzrostów nie widać

W krajach UE cena trzody chlewnej utrzymuje się znacznie poniżej cen w dwóch poprzednich latach. Sezonowych wzrostów ceny tuczników nie widać – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

ceny tuczników, świnie, trzoda chlewna, ceny świń, rolnik, rolnictwo, portal rolny, KZPPTCH,

W Niemczech spadły ceny tuczników

Tydzień temu w Niemczech cena spadła do wysokości 1,41 euro/kg (-17,1 proc. r/r). Ostatni raz tak niskie ceny tuczników była notowana 11 tygodni temu. Rok temu za tuczniki u naszych zachodnich sąsiadów płacono 1,70 euro/kg, a w 2016 roku cena za tuszę tuczników wyniosła 1,66 euro/kg.

– Według agencji zajmującej się analizą rynków rolnych (AMI) średni koszt produkcji kilograma wieprzowiny w Niemczech wyniósł w maju 1,58 euro/kg, a producenci niemieccy od października 2017 roku nie uzyskują zysku z produkcji tuczników. W ubojniach notowane są większe uboje macior w stosunku do ubiegłego roku – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Ceny tuczników w Polsce też niskie

W Polsce ceny tuczników pozostają również na niskim poziomie. W notowaniach MRiRW za 28 tydzień br. średnia cena poubojowa tuczników w kl. E wyniosła 6085 zł/t.

– W bieżącym tygodniu należy spodziewać się spadku ceny o 10-15 groszy na kilogramie w stosunku do ubiegłego tygodnia w związku z niekorzystną sytuacją na rynku niemieckim i całej UE – przewiduje Aleksander Dargiewicz, dyrektor KZP-PTCH.

Jego zdaniem nie należy spodziewać się w najbliższych tygodniach dużych spadków cen. Najwyższa tegoroczna cena tuczników prawdopodobnie wystąpi w drugiej połowie sierpnia.

Sezonowych wzrostów nie widać

Pełnia sezonu turystycznego odzwierciedla wyższą konsumpcję wieprzowiny w krajach położonych na południu Europy. Szczególnie Hiszpania, ze względu na dużą liczbę przyjeżdżających turystów, tradycyjnie notuje sezonowe wzrosty cen. Europejscy producenci żywca w Europie Centralnej i Północnej oczekują na sezonowe podwyżki cen. Przetwórcy jednak nie są skłonni płacić więcej uzasadniając swoje decyzje cenowe stagnacją rynków lokalnych i eksportowych.

Rynek trzody chlewnej – prognoza

Rynek trzody chlewnej w dalszym ciągu znajduje się w spadkowej fazie cyklu produkcyjnego. Jest to związane z odbudową pogłowia świń u znaczących producentów wieprzowiny w UE.

Na większą produkcję nałożyło się osłabienie światowego popytu na produkty wieprzowe (głównie ze strony Chin) oraz rosnące obecnie ceny zbóż. Prognozy rynkowe przewidują, że faza spadkowa cyklu może przeciągnąć się jeszcze na cały 2019 rok. Znacząca poprawa sytuacji będzie zależała od zwiększenia możliwości eksportowych wieprzowiny poza rynek unijny oraz tempa ograniczania produkcji i stopniowej likwidacji stada podstawowego macior u głównych producentów trzody chlewnej w UE.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

1 KOMENTARZ

  1. nic tylko płakać. a jeszcze do tego zapowiadaja ze uwolnią swinie z obszaru ASF. Ja to rozumiem. Ale wtedy cena nba pewno jeszcze pójdzie w dół…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here