Ceny zbóż lecą w dół!

Handel ziarnem na krajowym rynku zbóż w dalszym ciągu jest spowolniony. Rynkowa podaż ziarna zbóż jest umiarkowana. Obecnie zboże chętniej sprzedają firmy handlowe niż rolnicy. Może też to po części wynikać z faktu niskich stanów magazynowych większości zbóż u producentów rolnych. Zważywszy na bardzo wysoki eksport ziarna w bieżącym sezonie (przewidywany na 4,5-4,6  mln ton), zapasy zbóż na koniec bieżącego sezonu będą wyraźnie uszczuplone.
 

 

\"\"

 

Oceniamy, iż w magazynach jest ciągle sporo kukurydzy, ale z racji jeszcze odległych zbiorów tego zboża rolnicy niechętnie ją sprzedają.Zapotrzebowanie na ziarno ze strony przetwórców jest również ograniczone. Prognozy bardzo dobrych tegorocznych zbiorów powodują, iż młyny i wytwórnie pasz pracują na niskich zapasach, starając się je uzupełniać na rynkach lokalnych. Obecnie tradycyjnie najwięcej ofert sprzedaży ziarna notuje się na
południowym – wschodzie kraju.
 
Czytaj także:
Wystartował Program Badania Zgorzeli Podstawy Źdźbła!
Prognozy coraz lepsze, a ceny coraz niższe!
Jak kształtują się ceny zbóż na krajowym rynku?

Perspektywa obfitych, tegorocznych zbiorów, dalsze spadki cen zbóż na MATIFie, małe zainteresowanie eksporterów zakupami ziarna ze starych zbiorów oraz ograniczone zakupy ze strony przetwórców to czynniki, które cały czas wywierają presję na ceny większości zbóż na rynku krajowym. Pszenicę na południowym – wschodzie kraju można już kupić w cenach 710 – 720 PLN/t loco gospodarstwo. Najwyższe ceny zbóż notuje się na zachodzie kraju, z racji bliskości rynku niemieckiego, gdzie w dalszym ciągu eksportowana jest kukurydza.
 
W połowie minionego tygodnia, ceny płacone przez przetwórców za ziarno z dostawą do wytwórni/elewatorów kształtowały się następująco:
 
  – pszenica konsumpcyjna – 760 – 820 PLN/t (w zależności od jakości ziarna);
  – pszenica paszowa – 750 – 800 PLN/t;
  – żyto konsumpcyjne  –  620 – 660 PLN/t;
  – żyto paszowe – 600 – 640 PLN/t;
  – jęczmień paszowy – 720 – 760 PLN/t;
  – pszenżyto – 680 – 730 PLN/t;
  – kukurydza – 720-740 PLN/t.
 
Ostatnie dni przyniosły dalszy spadek cen płaconych za zboża z dostawą do portów, które w połowie minionego tygodnia kształtowały się następująco:
 
 – pszenica konsumpcyjna – 775 -780 PLN/t  (białko 12,5%);
 – kukurydza – 740 PLN/t.
 
W związku z brakiem opłacalności, import zbóż z południa Europy utrzymuje się na niewielkim poziomie.

 
Dobra kondycja zasiewów i przewidywane wysokie zbiory zbóż, a także spadki cen ziarna na giełdach europejskich powodują, iż ceny zbóż z nowych zbiorów oferowane przez przetwórców i eksporterów słabną. Stąd też obecnie zainteresowanie zawieraniem kontraktów na nowe zbiory przez rolników jest umiarkowane. Bardziej skłonne do zawierania umów na dostawy ziarna są natomiast firmy handlowe.
 
W połowie minionego tygodnia, ceny oferowane przez eksporterów za ziarno z nowych zbiorów z dostawą do portów w sierpniu/wrześniu br. były następujące:

 
  – pszenica konsumpcyjna (12,5% białka) – 750 – 755 PLN/t,
  – żyto konsumpcyjne – 565 PLN/t,
  – pszenżyto – 600 PLN/t,
  – jęczmień paszowy – 600 PLN/t.

Autor: Tadeusz Szymańczak
Redakcja AgroNews, fot: sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here