Ceny zbóż: mimo obecnych wzrostów będą dużo niższe niż w 2019 roku

Jakie będą ceny zbóż w 2020 roku? Zdaniem ekspertów, mimo obecnych wzrostów, już w pierwszej połowie tego roku należy liczyć się z obniżkami na rynku zbóż.

Ceny zbóż, ceny pszenicy, MATIF

Na giełdach ceny rosną

Na giełdach krajowych trwa lekka tendencja wzrostowa cen zbóż. Ceny pszenicy kształtują się na poziomie około 750 zł/t. Z kolei za żyto konsumpcyjne oferowana jest cena ok. 600 zł/t.

Podobnie jest na giełdach światowych. Na przykład pszenica konsumpcyjna na MATIF-ie w kontrakcie z dostawą w marcu podrożała w miniony piątek (17 stycznia) o 0,5 proc. i kosztowała 194,00 euro/t (około 821 zł/t).

Poziom 190 euro za tonę pszenicy został przekroczony na MATIF-ie już na początku stycznia. To najwyższa od marca 2019 roku cena. Jak wyliczają eksperci PKO BP w najnowszej analizie AgroNawigator, od września 2019 roku pszenica podrożała o ponad 15 proc. Stało się tak głównie za sprawą wzrostu dynamiki eksportu tego zboża z UE. Na podwyżki cen wpływają również coraz gorsze oczekiwania co do produkcji pszenicy w Australii oraz w Argentynie.

W 2020 roku nawozy będą droższe

Jakie będą ceny zbóż w 2020 roku?

Jednak zdaniem analityków rynkowych mimo obecnych wzrostów, w pierwszej połowie 2020 roku należy liczyć się z obniżkami na rynku zbóż.

– Przeciętna cena skupu pszenicy w 2020, zakładając normalizację światowych plonów tego zboża i nieznaczny wzrost światowych zasiewów (+0,3 proc. r/r), może być niższa o 4-8 proc. r/r. Spadki dotyczyć będą głównie pierwszej połowy 2020 roku (10-12 proc. r/r, wobec spadku o 14 proc. r/r w drugiej połowie 2019 roku), co będzie wynikiem wysokiej bazy statystycznej w pierwszej połowie 2019 roku – przewidują eksperci PKO BP.

Zdaniem Wiesława Łopaciuka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB w Warszawie już w najbliższym czasie trzeba liczyć się ze spadkiem cen zbóż.

– W sezonie 2020/2021 możemy oczekiwać spadku popytu importowego na świecie, co może skutkować spadkiem cen skupu zbóż w UE, również w Polsce – powiedział ekspert IERiGŻ.

Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here