Ceny żywca wieprzowego znów spadły. Taniej nawet o 20 proc.

Ceny żywca wieprzowego w Polsce spadają, co sprawia, że produkcja trzody chlewnej przestaje być opłacalna.

 

\"rolnictwo,

 

Jak informują analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej, w ostatnich dwóch tygodniach obniżyły się one o 8 proc. (0,36 zł/kg) do poziomu 4,15 zł/kg w tygodniu 4-10.05.2015 r. W skali roku spadek ten wynosi 20 procent.

– Co więcej, są to znacznie większe spadki, niż obserwowane w analogicznym okresie w ostatnich pięciu latach, kiedy to ceny obniżały się średnio o 0,016 zł/kg. Należy mieć na uwadze, że sytuacja w kraju wynika z obniżek cen żywca w rynku UE. Niemniej według danych KE ceny żywca w Unii są obecnie o 4 proc. niższe niż dwa tygodnie temu, w Polsce spadki – jak powyżej wspomniano – były głębsze, 8-procentowe – czytamy w analizie BGŻ.

Czytaj także:
Program bioasekuracji: Kto i ile dostanie w ramach odszkodowania?
Zmiany w dopłatach do zwierząt

Sytuacja ta wiąże się z występowaniem ASF na terenie kraju, obowiązującymi ograniczeniami w handlu na ważne rynki pozaunijne oraz oczekiwanym wzrostem produkcji w kraju.

Obecne ceny żywca, zdaniem prodeucentów trzody chlewnej, nie pokrywają kosztów produkcji. Z danych GUS wynika, że w 2014 r. opłacalność tuczu świń mierzona relacją ceny skupu 1 kg żywca wieprzowego do targowiskowej ceny żyta była na poziomie 7,4 – 7,3 (w grudniu) i utrzymywała się poniżej poziomu przyjętego za opłacalny dla tuczu świń, tj. co najmniej 10–11.

Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here