Chwościk buraka atakuje!

Dotychczasowy przebieg pogody zwłaszcza w II dekadzie czerwca: wysokie temperatury powietrza pow. 25 oC w dzień, przy dużej wilgotności powietrza oraz ciepłych nocach spowodował bardzo dobre warunki do rozwoju chwościka buraka (Cercospora beticola).

 

\"\"

 

Chwościk buraka to choroba grzybowa występująca jedynie na buraku, powodowana jest przez grzyb Cercospora beticola należący do workowców, Pierwsze objawy w postaci okrągłych, wgłębnych i dwubarwnych plam o średnicy 3-5 mm, pojawiają się na najstarszych liściach, najczęściej w połowie okresu wegetacji.

Początkowo środek plam jest biały a następnie staje się szary. Obwódka plam jest czerwona lub szarobrunatna. Fragmenty silnie porażone a nawet całe liście żółkną i zasychają kiedy około 50% ich powierzchni zostało porażone. W miarę porażania i zasychania starszych liści, burak wytwarza nowe liście, co powoduje stożkowate wydłużenie głowy korzeniowej buraka. Coraz częściej chwościk występuje na czerwonym buraku niż na innych burakach. Choroba zaczyna się najczęściej na początku lipca, a sprzyjają jej wysoka wilgotność i temperatura powietrza powyżej 15 °C.

Zwalczanie tej choroby polega na zaorywaniu resztek pożniwnych, skarmianiu zwierzętami porażonych liści, chemicznym zaprawianiu nasion, kilkuletniej przerwie w uprawie buraka na tym samym polu oraz na opryskiwaniu.

Czytaj także:
Dlaczego siejemy coraz mniej buraków cukrowych

Stosuje się fungicydy zawierające związki z grupy: triazoli, benzimidazoli, strobiluryn i ditiokarbaminianów. W uprawie ekologicznej powinno się stosować preparaty zawierające związki miedzi. Ważna jest również uprawa odpornych odmian. Odporne odmiany tworzy się poprzez wykorzystanie metody selekcji z dużej populacji wraz z inną metodą hodowli np. chów wsobny.

Na pojedynczych plantacjach szczególnie tam, gdzie buraki cukrowe uprawiane są ponownie – 2 rok z rzędu obserwuje się już intensywny rozwój tej choroby (zdj). Pojawienie się pierwszych objawów chwościka buraka w czerwcu i lipcu jest sygnałem do niezwłocznego wykonania  zabiegu fungicydem systemicznym.

Z prognozy pogody na najbliższy okres wynika, że warunki dla rozwoju chorób grzybowych liści będą jeszcze bardziej  sprzyjające, co stwarza konieczność lustracji plantacji-szczególnie miejsc, gdzie w poprzednich latach były zlokalizowane  pryzmy z burakami.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here