Co dalej z prywatyzacją Krajowej Spółki Cukrowej?

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła informację Ministra Skarbu Państwa na temat sytuacji ekonomicznej Krajowej Spółki Cukrowej S.A. oraz aktualnego stanu prac nad prywatyzacją KSC S.A. Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa – Wojciech Kowalczyk. Ministerstwo Skarbu Państwa kontynuuje prace mające na celu przeprowadzenie prywatyzacji KSC zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, czyli w trybie oferty publicznej, skierowanej do pracowników spółki i plantatorów buraków cukrowych, związanych umowami kontraktacyjnymi z Krajową Spółką Cukrową.

 

\"\"

 


Od października 2013 r. prowadzone są rozmowy w sprawie koncepcji prywatyzacji z reprezentantami uprawnionych do nabycia akcji. Odbyło się sześć spotkań, ostatnie w maju 2014 r.; następne spotkanie z plantatorami planowane jest w drugiej połowie sierpnia.

Głównym założeniem prywatyzacji KSC jest przekazanie władztwa spółki uprawnionym, gdyż ma to zagwarantować utrzymanie w długiej perspektywie czasowej plantatorsko-pracowniczego charakteru spółki. Podczas spotkań nie udało się osiągnąć porozumienia w ważnych dla MSP kwestiach. Nie ma zgody strony plantatorskiej na ilościowe ograniczenie nabycia akcji, przypadające na jednego uprawnionego.

MSP oczekuje, że przy pierwszej wpłacie należności za akcje wkład własny uprawnionego musi wynieść 20% transakcji, a sfinansowanie pierwszej raty za akcje nie może odbywać się wyłącznie z pożyczek z KSC. Resort skarbu zdaje sobie sprawę z ograniczeń finansowych plantatorów i pracowników, dlatego poszukuje różnych możliwości udzielenia im pomocy w poszukiwaniu źródeł finansowania kupna akcji.

W dyskusji  przedstawiciele organizacji plantatorów oraz pracowników KSC wyrażali swoją krytykę wobec propozycji ministerstwa. Zarzucano, że niektóre inwestycje spółki nie są do końca trafne, jak choćby przynosząca straty cukrownia w Mołdawii, zakup zakładu przetwórczego we Włocławku, planowane inwestycje w rozwój fabryki słodyczy.
Komisja rozpatrzyła informację Ministra Skarbu Państwa o aktualnym stanie prywatyzacji Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego „Trzemeszno” Sp. z o.o.

15 kwietnia 2014 r. zespoły negocjacyjne Ministerstwa Skarbu Państwa i Krajowej Spółki Cukrowej parafowały projekt umowy sprzedaży 90,4% udziałów spółki PPZ „Trzemeszno”. W najbliższym czasie Minister Skarbu Państwa planuje złożyć wniosek do Rady Ministrów o wyrażenie zgody na sprzedaż udziałów Skarbu Państwa w spółce „Trzemeszno” – Krajowej Spółce Cukrowej. Od czerwca trwają negocjacje między „Trzemesznem” a KSC na temat pakietu socjalnego włączanej spółki.

W trakcie dyskusji przedstawiciele „Trzemeszna”, protestowali przed przejęciem ich spółki. Mówili, że spółka ma tradycje, rynki zbytu, i zyski, jest eksporterem i znaczącym przedsiębiorstwem w branży i nie chce być wchłonięta przez KSC. Pracownicy „Trzemeszna” oczekują m.in. gwarancji pięcioletniego zatrudnienia dla pracowników, podczas gdy KSC proponuje tylko półtora roku.

Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat aktualnej sytuacji na rynku owoców i warzyw oraz na rynku zbóż i rzepaku.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Zofia Szalczyk poinformowała, że szef resortu zwrócił się 8 lipca 2014 r. do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu zbadanie, czy zachowania rynkowe przedsiębiorców prowadzących skup porzeczki czarnej i czerwonej nie naruszają zasad konkurencji. Planowane jest uruchomienie pomocy de minimis, którą mogą zastosować państwa członkowskie bez powiadamiania KE.

Czytaj także:
Skup mleka w Polsce wyższy niż przed rokiem!
Po ile ziemniaki?
Korzystna sytuacja na rynku zbóż? Prognozy są dobre!

Gospodarstwo może uzyskać maksymalnie równowartość 15 tys. euro w ciągu trzech lat. Ministerstwo rolnictwa przewiduje przeznaczenie kwoty 30 mln zł dopłaty dla producentów owoców miękkich. Jeżeli pomoc miałaby obejmować producentów porzeczek czarnych i wiśni, dopłata wyniosłaby ok. 400-420 zł/ha, a przy skierowaniu środków tylko do jednej z tych grup wzrosłaby do ok. 600 zł/ha. Resort rozpoczął również prace nad utworzeniem Funduszu stabilizacji dochodów rolniczych, z którego będą mogły być w przyszłości wypłacane rekompensaty producentom rolnym w przypadku drastycznych spadków cen.

W dyskusji posłowie m.in. podkreślali, iż metodą na niekorzystną sytuację na rynku jest łączenie się w grupy producentów, a także tworzenie własnych przetwórni czy magazynów.
Sytuacją na rynku owoców i warzyw oraz na rynku zbóż i rzepaku Komisja zajmie się ponownie w ostatnim tygodniu sierpnia br.

Źródło: sejm.gov.pl,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,177FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,550ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

HPAI: Tragedia w kurnikach na Mazowszu. Kolejne 26 ogniska grypy ptaków

Wirus HPAI dziesiątkuje polski drób. W tym roku potwierdzono już 169 ognisk ptasiej grypy. Większość z nich stwierdzono w dwóch województwach o najwyższym w...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE