Co dalej ze wsparciem dla sektora owoców i warzyw

Copa-Cogeca wystosowała apel do komisarza ds. rolnictwa Daciana Cioloşa o utrzymanie systemu wsparcia sektora warzyw i owoców UE (opierającego się na organizacjach producentów, takich jak spółdzielnie) po 2013 r., podkreślając, iż osiągnął on swoje założenia.

 

\"\"

 

Copa-Cogeca przedstawiła również pewne poprawki oraz nalegała, aby Komisja opublikowała propozycję do lipca.
Przemawiając w Brukseli, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen powiedział: "Aktualny system działa prawidłowo. Większość odpowiedzi udzielonych w związku z konsultacjami społecznymi Komisji Europejskiej w sprawie przeglądu systemu wsparcia dla sektora warzyw i owoców, które miały miejsce latem ubiegłego roku, opowiadała się za wzmocnieniem organizacji producentów, funduszy operacyjnych i programów operacyjnych.

Organizacje producentów warzyw i owoców (OPWO), jak spółdzielnie, pozwoliły na modernizację, zwiększenie jakości produktów, lepszą ochronę środowiska oraz poprawę warunków pracy. System ten opiera się na wsparciu UE, które jest przyznawane na podstawie proporcji wartości produkcji wprowadzanej do obrotu przez każdą z organizacji producentów.

Sektor ten jest niezmiernie ważny dla unijnej gospodarki, gdyż stanowi prawie 17% wartości całości produkcji rolnej w UE oraz jest kluczowym elementem wzrostu i głównym źródłem zatrudnienia na obszarach wiejskich."
Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen powiedział: “Producenci należący do organizacji producentów radzą sobie dużo lepiej w czasie kryzysu niż producenci indywidualni.

Potwierdza to, że system działa prawidłowo i że należy go utrzymać i udoskonalić po 2013 r. Nowe sprawozdanie Komisji Europejskiej również potwierdza, że spółdzielnie rolnicze odgrywają ważną rolę pomagając rolnikom w uzyskaniu większej części wartości dodanej w łańcuchu żywnościowym oraz wzmacniają ich pozycję na rynku." Omawiając główne punkty, które powinny znaleźć się w systemie, Pekka Pesonen powiedział: "Należy zachować konkretną definicję, kryteria uznawania oraz statusy organizacji producentów warzyw i owoców.

Nowe wnioski ustawodawcze Komisji muszą utrzymać organizacje producentów, fundusze operacyjne
i programy operacyjne, gdyż stanowią one podstawy systemu wsparcia sektora warzyw i owoców, dzięki któremu możliwe jest prowadzenie rentownej produkcji i tworzenie miejsc pracy na obszarach wiejskich."

Źródło: COPA-COGECA,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here