Copa-Cogeca apeluje o pomoc dla producentów mleka i wieprzowiny jeszcze w tym roku

Europejskie organizacje zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze Copa i Cogeca podkreślają, że sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Ich zdaniem konieczne jest wprowadzenie środków łagodzących presję zwłaszcza na rynku wieprzowiny i mleka. Domagają się, by takie wsparcie zostało uruchomione jeszcze w grudniu tego roku.

 

\"rolnictwo,

 

Czytaj także:
Nowy przewodniczący Copa o obawach związanych z umową TTIP

– Unijny sektor wieprzowiny znajduje się pod poważną odgórną presją, wynikającą częściowo z rosyjskiego embarga i częściowo spowodowaną brakiem środków krótkoterminowych, które pozwoliłyby na rozwiązanie tej trudnej sytuacji rynkowej. Pakiet pomocy nie wystarczy do rozwiązania problemów na rynku wieprzowiny. Średnia cena wieprzowiny w UE spada od 8 następujących po sobie tygodni o 6-10%. Dlatego też nakłaniamy Komisję Europejską do wprowadzenia dopłat do prywatnego przechowywania w sektorze wieprzowiny, zgodnie z ustaleniami pakietu pomocy, już w grudniu, by załagodzić sytuację.  W przypadku niepodjęcia żadnych działań, wielu producentów będzie zmuszonych zarzucić działalność. Żałujemy, że nie poczyniono postępów w negocjacjach z rosyjskimi władzami w zakresie otwarcia rosyjskiego rynku dla tłuszczu i produktów ubocznych – mówi przewodniczący Copa Martin Merrild.

I dodaje, że bardzo niepokojąca jest sytuacja unijnego sektora mleka.

– Ze względu na zbliżającą się zimę, problemy z płynnością finansową się zaostrzają, a producenci znajdują się pod presją. Pakiet pomocy stanowił krok we właściwym kierunku dla poprawy sytuacji. Teraz musimy upewnić się, że państwa członkowskie w pełni wykorzystają udostępnione im środki, jak np. możliwość wypłacenia zaliczek na poczet płatności bezpośrednich. Apelujemy również o zastanowienie się nad znaczeniem poziomu ceny w unijnej sieci bezpieczeństwa w tak trudnym okresie – uważa Merrild.

oprac. Kamila Szałaj, fot. flickr.com/Tim Geers

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here