Copa-Cogeca chce zapobiec załamaniu się rynku. Apeluje o nową pomoc dla rolników od 2015 roku

Ponieważ wykorzystano tylko część programu wsparcia UE dla producentów warzyw i owoców, którzy ucierpieli ze względu na rosyjskie embargo, Copa-Cogeca apeluje o uruchomienie nowego programu w 2015 r., by zapobiec załamaniu się rynku oraz o przyznanie dodatkowych funduszy dotkniętym sektorom.

 

\"\"

 

Copa-Cogeca jest rozczarowana faktem, że Komisja Europejska wcześnie zawiesiła pierwszy program wsparcia, który miał złagodzić presję pod jaką uginają się unijni producenci warzyw i owoców objęci rosyjskim embargiem, ostrzegając, że wedle szacunków wykorzystano jedynie część funduszy przeznaczonych na ten cel w sierpniu.

Copa-Cogeca apeluje o wykorzystanie pozostałych środków w wysokości 85 mln euro do stycznia, by zapobiec całkowitemu załamaniu się rynku, gdyż wtedy nastąpi szczyt produkcji, która osiągnie maksymalny poziom.

Copa-Cogeca zareagowała po omówieniu danych i wniosków o pomoc na posiedzeniu Komitetu Zarządzającego UE. Wyniki przedstawione na spotkaniu ukazują, że najprawdopodobniej wypłacono niecałe 40 mln euro na rzecz dobrowolnego wycofania produktów z rynku i ich darmowego przekazania np. fundacjom, wykorzystania do celów poza spożywczych czy zielonych zbiorów. Na początku przyznano 125 mln euro na wsparcie.

– Ze względu na fakt, że zazwyczaj do Rosji trafia 29% eksportów warzyw i owoców oraz że w niektórych przypadkach ceny spadły nawet o 50%, jestem rozczarowany decyzją Komisji o wcześniejszym  zawieszeniu programu wsparcia, zanim jeszcze producenci mieli okazję złożyć wnioski i zanim zostały one porządnie rozpatrzone. Potrzebujemy dodatkowych, ukierunkowanych działań, by nie dopuścić do dalszego spadku cen i dochodów. Główny okres eksportów do Rosji rozpocznie się w styczniu, wtedy trzeba będzie podjąć bardziej zdecydowane działania. Dlatego też apelujemy o wykorzystanie pozostałych środków w wyso0kości 85 mln euro do stycznia, by zapobiec całkowitemu załamaniu się rynku, gdyż wtedy nastąpi szczyt produkcji, która osiągnie dużo wyższy poziom – podkreślił Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca.

Ponadto, w normalnej sytuacji do Rosji trafiało 24 proc. wieprzowiny eksportowanej z UE, w związku z czym sektor już od miesięcy cierpi z powodu embarga. Należy podjąć działania, które umożliwią poprawę sytuacji, szczególnie w odniesieniu do niektórych produktów, np. tłuszczu i produktów ubocznych. Trzeba także opracować kampanie promocyjne wieprzowiny i uzyskać pomoc w znalezieniu nowych rynków zbytu.

W sektorze mleka, z powodu braku stabilności na unijnym rynku mleka, nabywcy odkładają na jak najpóźniej decyzję o zakupie. Copa-Cogeca wyraziła rozczarowanie tym, że Komisja nagle postanowiła z końcem września zawiesić tymczasowe dopłaty do prywatnego przechowywania sera. Państwa, które bardzo ucierpiały w wyniku embarga powinny nadal mieć tę możliwość. W związku z trudną sytuacją potrzeba także elastyczności na szczeblu krajowym, aby umożliwić odzyskanie opłaty za przekroczenie kwot uiszczonej przez tych, którzy najbardziej ucierpieli. Pojawia się także zagrożenie, że niska cena referencyjna za mleko w UE pociągnie ceny mleka w dół, zdecydowanie poniżej kosztów produkcji. Należy zatem jak najszybciej zaktualizować cenę interwencyjną mleka, aby uwzględnić rosnące koszty produkcji.

Eksporty unijnej wołowiny do Rosji zazwyczaj zaczynają się w listopadzie. Dlatego też potrzeba wsparcia na znalezienie nowych rynków zbytu dla tego rodzaju produkcji, np. Turcji, zniesienia pozataryfowych barier handlu i upewnienia się, że unijna wołowina znowu trafi na rynki amerykańskie, po zniesieniu zakazu eksportu.  

W piśmie zaadresowanym do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana Claude\’a Junckera Copa-Cogeca apelowała o przyznanie dodatkowego wsparcia spoza budżetu WPR na sfinansowanie ukierunkowanych instrumentów, gdyż spór ten jest konfliktem politycznym i to nie rolnicy i spółdzielnie rolnicze jemu zawiniły. Copa-Cogeca podkreśliła także, że trzeba przyznać odpowiednie zasoby w budżecie UE na 2015 r. na sfinansowanie tego bezprecedensowego kryzysu, który tak silnie uderzył w unijny sektor rolny.

Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,872ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

PIORiN przypomina o warunkach bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa mając na uwadze wiosenną intensyfikację prac polowych przypomina o warunkach bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin, których przestrzeganie eliminuje...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE