Copa i Cogeca domagają się wyjaśnień ws. nowych technik hodowli

Unijne organizacje rolnicze Copa i Cogeca wysłały pismo do Komisji Europejskiej, domagając się wyjaśnienia statusu prawnego nowych technik hodowli. Chodzi także o zapewnienie komfortu hodowcom pracującym nad nowymi odmianami.

 

\"rolnictwo,

 

Unijne rolnictwo stawia czoła coraz poważniejszym wyzwaniom i palącej konieczności stworzenia nowych odmian, dlatego też Copa i Cogeca wysłały pismo do Komisji Europejskiej prosząc o pilne wyjaśnienie statusu prawnego nowych technik hodowli i zapewnienia pewności prawa dla hodowców pracujących nad nowymi odmianami, a także dobrze funkcjonującego jednolitego rynku w UE – czytamy w komunikacie Copa i Cogeca.

Czytaj także:
KE opublikuje przewodnik klasyfikujący NBT

– Musimy być w stanie przyczynić się do rozwiązania jednego z najpoważniejszych wyzwań przyszłej dekady, czyli zwiększenia produkcji żywności by wyżywić rosnącą liczbę ludności na świecie przy wykorzystaniu ograniczonych zasobów i wobec coraz bardziej zmiennej pogody. By to osiągnąć potrzebujemy innowacji i nowych odmian roślin i ras zwierząt, bardziej odpornych na przykład na stres wodny i cieplny. Jest to jedna z możliwości dostosowania się do zmian klimatu, o czym jest mowa w sprawozdaniu IPCC na temat zmian klimatu – mówi sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen.

Jego zdaniem nowe techniki hodowli są bardzo ważnym narzędziem pobudzającym innowacje w sektorze hodowli roślin i doskonalenia genetycznego zwierząt gospodarskich.

– Europejscy rolnicy i ich spółdzielnie potrzebują dostępu do tych nowinek technologicznych, by móc sprostać przyszłym wyzwaniom oraz utrzymać konkurencyjność. Jednak by inwestycje w dalszy rozwój nowych technik hodowli były możliwe, hodowcy potrzebują pewności prawa oraz prawidłowo funkcjonującego jednolitego rynku w UE. Naszym zdaniem, każda nowa technika hodowli powinna być poddana ocenie i omówiona w każdym indywidualnym przypadku przez ekspertów, w oparciu o kryteria naukowe. Komisja Europejska ciągle opóźnia publikację komunikatu na temat statusu prawnego nowych technik hodowli. Dlatego też wysłaliśmy pismo do komisarza Andriukaitisa, w którym nalegamy na przyśpieszenie tego procesu i wyjaśnienie statusu prawnego nowych technik hodowli, by móc zapewnić innowacyjność w sektorze rolnym, który będzie w stanie sprostać rosnącemu popytowi. W rzeczy samej, status mutagenezy jest świetnym przykładem unaoczniającym konieczność przyśpieszenia tego procesu – podkreśla Pesonen.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Michael Illuchine

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here