Coraz więcej polskiej żywności trafia na rynek chiński

Minister Stanisław Kalemba spotkał się we wtorek z nowym Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Xu Jianem.

Rozmowy poświęcone były najważniejszym zagadnieniom w polsko-chińskich relacjach w dziedzinie rolnictwa. Było to pierwsze oficjalne spotkanie polskiego ministra rolnictwa z obecnym Ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej.

Stanisław Kalemba podkreślił duże znaczenie Chin na arenie międzynarodowej i wyraził nadzieję na dalszy rozwój dwustronnej współpracy. Ambasador Xu Jian podkreślił swoje uznanie dla jakości polskich produktów spożywczych i zgodził się z ministrem, że rozwój polsko-chińskiej współpracy jest niezwykle ważny.

 

\"\"

 

Minister poinformował o zainteresowaniu strony polskiej postępem chińskich procedur w zakresie dopuszczenia polskich produktów rolno-spożywczych na rynek chiński, w tym uzgodnieniami weterynaryjnymi i fitosanitarnymi.

Dotychczas, w wyniku prac polskich służb weterynaryjnych, uzgodniono świadectwa zdrowia na wywóz z Polski mięsa wieprzowego i produktów z mięsa wieprzowego, mięsa drobiowego i produktów z mięsa drobiowego oraz mleka i produktów mlecznych przeznaczonych na eksport do Chińskiej Republiki Ludowej.

Sukcesywnie kolejne produkty polskich firm są dopuszczane na rynek chiński. Wśród nich jest 6 zakładów eksportujących mięso wieprzowe, 8 – drobiowe oraz 74 – mleko. W dalszym ciągu zainteresowanie uzyskaniem uprawnień eksportowych do ChRL deklaruje 17 zakładów mięsnych i obecnie oczekują one na zatwierdzenie.
Minister Kalemba poinformował o gotowości do dalszej współpracy naukowo-technicznej polskich instytutów ze stroną chińską i przyznał, że rozwijanie jej ma nadal duży potencjał. Wspomniał o działalności Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu, który ma już na koncie owocną współpracę z chińskim partnerem.

Resort rolnictwa od kilku lat promuje polskie produkty na rynku chińskim i liczy na dalszą współpracę w zakresie promocji i funkcjonowania rynków rolnych. Minister Kalemba zaprosił zarówno Ambasadora, jak i za jego pośrednictwem chińskich przedsiębiorców, do uczestnictwa w targach spożywczych i rolnych odbywających się w naszym kraju. Strona chińska nawiązując do tradycji wzajemnych dobrych kontaktów, potwierdziła chęć wzmacniania współpracy.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here