Cysterna paszowa zderzyła się z pociągiem

Do tragicznego wypadku doszło 5 stycznia w Gołuchowie, w powiecie pińczowskim. Ciężarówka przewożąca zboże zderzyła się z pociągiem towarowym. Jedna ofiara śmiertelna.

Na zdjęciu widać strażaków w ubraniach specjalnych prowadzących działania w obrębie oderwanej kabiny ciągnika siodłowego oraz przewróconą cysternę paszową i wykolejone wagony składu kolejowego.
Na zdjęciu widać strażaków w ubraniach specjalnych prowadzących działania w obrębie oderwanej kabiny ciągnika siodłowego oraz przewróconą cysternę paszową i wykolejone wagony składu kolejowego. Fot.: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie

Do dramatycznego wypadku doszło 5 stycznia 2022 r. Stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie otrzymało zgłoszenie o kolizji składu towarowego z samochodem ciężarowym na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Gołuchów – gmina Kije.

Do akcji zadysponowano pełną obsadę pińczowskiej JRG oraz jednostki OSP z terenu gminy Kije.

Pociąg wykolejony, ciągnik siodłowy z naczepą rozerwany

Strażacy po przyjeździe na miejsce stwierdzili, iż lokomotywa oraz najbliższe jej siedem wagonów towarowych zostały wykolejone, a uczestniczący w zderzeniu ciągnik siodłowy z naczepą w wyniku zderzenia został rozerwany, a poszczególne jego elementy znajdują się poza torowiskiem.

Pociągiem podróżowały dwie osoby w lokomotywie, które w chwili przyjazdów zastępów strażackich znajdowały się poza składem. Maszynista z obrażeniami głowy został zaopatrzony przez strażaków i przekazany służbom medycznym, druga osoba znajdująca się w lokomotywie nie odniosła obrażeń.

Zdjęcie przedstawia rozczłonowany pojazd typu TIR oraz wykolejone wagony składu kolejowego. Widać także czerwony parawan zasłaniający zwłoki.
Zdjęcie przedstawia rozczłonowany pojazd typu TIR oraz wykolejone wagony składu kolejowego. Widać także czerwony parawan zasłaniający zwłoki. Fot.: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie 

Strażacy skupili się na ustaleniu położenia kierowcy samochodu ciężarowego, którego nie odnaleziono podczas rozpoznania w zniszczonej kabinie ciągnika siodłowego. Kierowca został zlokalizowany pod podwoziem ciężarówki, jednakże z uwagi na elementy samochodu i składu kolejowego niemożliwy był dostęp ekip medycznych do poszkodowanego. Strażacy za pomocą specjalistycznego sprzętu zapewnili medykom dostęp do mężczyzny, jednak lekarz przybyłego na miejsce Lotniczego Pogotowania Ratowniczego stwierdził zgon kierowcy ciężarówki.

Nietrzeźwy traktorzysta wjechał do potoku

Pozostałe działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu wycieków płynów pojazdu do środowiska oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Swoje czynności na terenie akcji prowadziła Policja pod nadzorem prokuratury oraz służby związane z transportem kolejowym.

Na czas prowadzonych działań ruch drogowy prowadził objazdami wyznaczonymi przez Policję. Na miejscu koordynację działań prowadziły grupy operacyjne Komendanta Powiatowego PSP w Pińczowie oraz Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Kielcach.

Opracowanie: st. kpt. Paweł Obważanek, st. kpt. Mateusz Tarka
Zdjęcia: st. kpt. Mateusz Tarka
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wstępne podsumowanie dwóch naborów z PROW 2014 – 2020

O przyznanie pomocy na inwestycje podnoszące jakość drzewostanu można się było starać do 29 lipca 2022 r., a 1 sierpnia 2022 r. był ostatnim...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,621ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE