Czemu dopłaty do materiału siewnego zostały obniżone?

Wielu rolników zastanawia się, czemu wysokość stawek dopłaty do materiału siewnego uległa zmianie już po rozpoczęciu przyjmowania wniosków.

 

\"rolnictwo,

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśnia, że w związku ze stałym wzrostem zainteresowania rolników omawianymi dopłatami oraz chęcią udzielenia dopłat wszystkim zainteresowanym, dostępna kwota pieniędzy będzie musiała zostać podzielona pomiędzy większą liczbę wnioskodawców, co spowoduje zmniejszenie stawki dopłat do 1 ha powierzchni.

– Nie jest prawdą, że w tym roku środki na ten cel zostały zmniejszone. Koperta funduszy jest o 469 tys. zł wyższa, niż w roku ubiegłym. Ale biorąc pod uwagę dotychczasowy wzrost zainteresowania dopłatami w latach 2010–2014 na średnim poziomie 12,2%, przy utrzymaniu dotychczasowych zasad wsparcia do zużycia kwalifikowanego materiału siewnego potencjalna kwota potrzebna do realizacji dopłat w 2015 r. wyniosłaby około 138 mln zł. Kwota ta znacznie przewyższa kwotę 99 469 tys. zł, zaplanowaną w budżecie na 2015 r. na ten cel – wyjaśnia w komunikacie resort rolnictwa.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here