Czy embargo na polskie warzywa zostanie zniesione?

O rosyjskim embargu na import warzyw z krajów Unii Europejskiej, w tym także z Polski rozmawiali telefonicznie minister rolnictwa Marek Sawicki z szefową resortu rolnictwa Rosji Jeleną Skrynnik.

W związku z wtorkowym nadzwyczajnym posiedzeniem Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa omówiono oczekiwania Rosji wobec władz inspekcyjnych Unii Europejskiej.

Zniesienie embarga będzie zależne od kroków jakie podejmie Komisja Europejska i europejskie służby inspekcyjne w sprawie, z jednej strony wyjaśnienia, a z drugiej zapewnienia wzmocnienia systemu i przeciwdziałania w przyszłości zjawiskom, z jakimi mamy obecnie do czynienia.

MRiRW szacuje, że z powodu rosyjskiego embarga tylko w ubiegłym tygodniu straty polskich producentów warzyw wyniosły kilkanaście milionów złotych.

Jak podaje TVP Info, według danych resortu rolnictwa, w 2010 roku Polska wyeksportowała świeże i przetworzone warzywa o wartości 752 mln euro, z czego do Rosji trafiły w ubiegłym roku warzywa o wartości ok. 120 mln euro.

Rosja mówi NIE
Po fali zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC, Rosja wprowadziła zakaz importu świeżych warzyw pochodzących ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. A UE każdego roku eksportuje do Rosji produkty warte nawet 4 mld euro.

Bakteria nadal atakuje

Jak dotąd nowy szczep bakterii zabił 22 osób, z czego 21 w Niemczech, a 1 w Szwecji. Cały czas przybywa nowych przypadków zakażenia: w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, a także w USA i w Polsce.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here