Czy prywatyzacja dojdzie do skutku

Stosunki na linii spółka-dostawcy surowca stają się coraz bardziej napięte. Im bogatsza jest KSC, tym bardziej pracowników i plantatorów nie stać na jej kupno. Prywatyzacyjny klincz się przedłuża z niekorzyścią, niestety, dla plantatorów.

 

\"Czy

 

Redakcja: KSC jest zależna od plantatorów i na odwrót. Dlaczego więc tak trudno o porozumienie?

Stanisław Barnaś: My jesteśmy ciągle wprowadzani w błąd. Mówią nam, że to wszystko idzie na prywatyzację, a wszystkie działania KSC skierowane są  przeciwko plantatorom. KSC  myśli, że plantator się nie doliczy,  ale on się jednak doliczy, a wtedy będzie już za późno,  bo odzyskać zaufanie nie jest prostą sprawą.

Kazimierz Kobza: Ministerstwo Skarbu  zablefowało. Uważało, że będzie łatwiej porozumieć się z plantatorami  mówiąc: wcześniej my ustąpiliśmy teraz wy ustąpcie. Ministerstwo dobrze wie  że, nie ma takiej siły w Sejmie obecnej kadencji żeby zmienić ustawę, ponieważ wszystkie partie może poza PO głosowałyby przeciwko.

Redakcja: Według rozporządzenia Ministra Rolnictwa oraz unijnych dyrektyw  zyski powinny być podzielone na pół?
Stanisław Barnaś: Tak, zgodnie z rozporządzeniem nie tylko MRiRW ale i UE powinny –  powyżej ceny zbytu cukru 444 euro/t. W tej chwili za listopad jest 738 euro. Średnia cena średnioważona z ubiegłego roku wszystkich koncernów jest 712 euro. Jak widać jest spora nadwyżka. Do tej pory nie otrzymaliśmy należnej nam połowy.

Plantatorzy zakładają sprawy w sądzie. W nowym roku Komitet Protestacyjny rozpoczyna protest. Dużą rolę ma tu do odegrania Minister Rolnictwa, bo powinien nadzorować przebieg rozporządzenia. Nie może być tak, że jeden z koncernów mówi, że on tego rozporządzenia nie będzie przestrzegał. Minister Rolnictwa powinien to nadzorować.

Redakcja: Jakie kroki powinna podjąć spółka aby plantatorzy byli zadowoleni?
Stanisław Barnaś: Zapłacić za buraki. KSC powinna podzielić udziały według ilości dostarczonych buraków przez plantatorów, żeby plantator, który kupuje udziały miał możliwość spłaty rat. Poza tym powinno być powiązanie plantatora z decyzjami KSC,  wzięcia m.in. odpowiedzialności plantatorów za te spółkę w równej mierze. Trzeba też dać plantatorom możliwość, że kiedy przestaną uprawiać buraki cukrowe będą mogli odsprzedać swoje akcje z zyskiem spółce Nasz Polski Cukier. Wtedy możemy rozmawiać o cenie.  Inaczej uważamy, że ta prywatyzacja się nie powiedzie.

 

Dziękuję za rozmowę,
Marta Nowak-Woźnica

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here