Czy rolnik ma prawo do drugiej dopłaty do materiału siewnego?

Czy rolnik ma prawo ubiegać się drugi raz o dopłatę do materiału siewnego w tym samym okresie? Chodzi o sytuację, gdy uprawy z materiału wysianego jesienią wymarzły i trzeba było na wiosnę zasiać nowe.

 

\"rolnictwo,

 

Z takim zapytaniem do ministra rolnictwa zwrócił się samorząd rolniczy. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych przyznaje, że w tej sprawie nie wszyscy zainteresowani rolnicy są traktowani jednakowo. 

– Sprawa dotyczy sytuacji, w której rolnikowi poszkodowanemu przez przymrozki (starty udokumentowane protokołem komisji szacującej powołanej przez Wojewodę) odmówiono przyznania dopłaty do materiału siewnego. Agencja Rynku Rolnego swoją odmowną decyzję argumentuje faktem, iż w protokole stwierdzono, że starty nie przekroczyły 30 proc. Z kolei rolnikom z miejscowości, w których tych komisji nie powołano, a którym Wójt wydał zwykłe zaświadczenie o wystąpieniu przymrozków w uprawach, Agencja przyjęła wnioski, mimo że nie ma w nich mowy o przekroczeniu 30% start w gospodarstwie – przytacza Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

I zwraca uwagę że  w „Warunkach uzyskania dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w ramach pomocy de minimis w rolnictwie” nie ma wymogu przekroczenia progu 30 proc. start w gospodarstwie.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Michael Illuchine

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here