Czy to był dobry rok dla producentów jabłek?

Od początku bieżącego sezonu ceny większości odmian jabłek deserowych na rynkach hurtowych w kraju utrzymują się na zdecydowanie wyższym poziomie niż rok wcześniej. W Broniszach, co wynika z danych monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa średnio w pierwszych dwóch tygodniach br. ceny jabłek odm. Szampion, podobnie jak Ligola wynosiły 1,43-2,17 zł/kg tj. o 0,10-0,64 zł/kg więcej niż rok wcześniej.
 

 

\"\"

 

Ceny Goldena kształtowały się na poziomie 1,86-2,33 zł/kg tj. wyższym o 0,60-1,01 zł/kg. W Poznaniu średnio w pierwszej połowie stycznia br. Ligola oferowano w cenach 1,20-2,00 zł/kg, w stosunku do 1,00-1,87 zł/kg przed rokiem, ceny Gali były natomiast do 0,20 zł/kg wyższe i wynosiły 1,20-2,00 zł/kg. Jedną z przyczyn mogących uzasadniać wzrost cen jabłek r/r jest niska podaż owoców deserowych na rynku wynikająca z większej skłonności do przechowywania jabłek niż w sezonie poprzednim.

Czytaj także:
Zapasy jabłek najwyższe na przełomie ostatnich lat!
Wynikowe szacunki zbiorów rzepaku w 2013!
Jak się zmieniły ceny żywności przez ostatni rok?

Między innymi dzięki temu jabłek o stosunkowo wysokiej jakości może być na rynku relatywnie mniej. Ma to również po części potwierdzenie w danych WAPA wg których dynamika wzrostu zapasów jabłek w Polsce na przestrzeni listopada nieznacznie się zwiększyła. Na początku grudnia 2013 r. były one o 2,9% wyższe niż przed rokiem, podczas gdy w listopadzie tylko o 1,2% w relacji r/r.

Znaczenie tego czynnika dla wzrostu cen podkreślać może także relatywnie niski popyt eksportowy na jabłka polskie. Spadkowa tendencja eksportu do Federacji Rosyjskiej obserwowana w trzecim kwartale 2013 r. utrzymała się również w październiku. Z danych Eurostatu wynika, że w miesiącu tym na rynek rosyjski Polska sprzedała nieco ponad 28 tys. ton jabłek, czyli o około 10 tys. ton (o blisko 30%) mniej niż w październiku rok wcześniej. 

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot : sxc.hu 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here