Czy zostanie wprowadzony zakaz klonowania zwierząt hodowlanych?

Przepisy zakazujące klonowania zwierząt hodowanych na potrzeby rolnictwa w UE zaproponowała Komisja Europejska. Ma być też zakazany import klonowanych zwierząt oraz obrót mięsem i mlekiem uzyskanym z klonowanych zwierząt.

 

\"\"

 

– Jedna z dyrektyw zabroni w UE użycia technik klonowania zwierząt hodowlanych i proponuje też zakaz importu do UE zwierząt klonowanych (…) Druga dyrektywa zabrania wprowadzania do obrotu żywności (mięsa i mleka) w UE, która pochodzi z klonowanych zwierząt – wyjaśnił podczas konferencji prasowej komisarz UE ds. zdrowia Tonio Borg.

Komisja Europejska chce zabronić klonowania zwierząt w UE na potrzeby rolnictwa. Nie będzie też importu klonowanych zwierząt, „dopóki istnieją wątpliwości co do dobrostanu zwierząt”.

Czytaj także:
Ceny kurcząt znów spadły!
Jaja drożeją!
Polska gospodarka spodziewa się dobrych czasów?!

Nie będzie jednak zabronione klonowanie do takich celów, jak badania naukowe, zachowanie rzadkich ras lub zagrożonych gatunków czy też do produkcji produktów leczniczych i wyrobów medycznych przy użyciu zwierząt, o ile będzie można uzasadnić zastosowanie takiej techniki.

Proponowany przez KE zakaz importu nie obejmuje jednak potomstwa klonowanych zwierząt, nie przewiduje też oznaczania mięsa z nich pochodzącego, jak chciał Parlament Europejski. Europosłowie wskazują, że klonowanych zwierząt nie używa się do produkcji mięsa, bo to byłoby zbyt kosztowne, ale właśnie do reprodukcji i dopiero mięso z tych ostatnich się sprzedaje.

Źródło: TVP Info,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here