Czyszczenie i dezynfekcja w rolnictwie

Warunki, w jakich przetrzymywany jest żywy inwentarz, ryzyko zarażenia bakteriami, drobnoustroje i grzyby to kwestie szczególne istotne w produkcji rolnej.


 

Rozwiązaniem idealnym dla rolników w utrzymania najwyższych standardów higieny  do czyszczenia i dezynfekcji są urządzenia wysokociśnieniowe.

Do oczywistych zalet urządzeń wysokociśnieniowych możemy zaliczyć  oszczędność czasu potrzebnego na wyczyszczenie maszyn czy pomieszczeń (silosów, przechowalni itp.) nawet o 40%, ale też znaczna oszczędność wody – nawet do 85%.

Myjka z podgrzewaniem

Do wyboru mamy dwa typy urządzeń – bez podgrzewania wody i podgrzewające ją. Przy wyborze warto pamiętać, że podniesienie temperatury wody o każde 10°C przyspiesza procesy chemiczne oraz zmniejsza o połowę czas reakcji.

Powierzchnie, które są czyszczone gorącą wodą pozostają w stanie lekkiego podgrzania i dlatego wysychają szybciej. Badania wykazują, że urządzenia z podgrzewaniem wody pozwalają usunąć z czyszczonych powierzchni 70-80% wszystkich drobnoustrojów i patogenów.

Czyszczenie i dezynfekcja

W gospodarstwach rolnych idealnie sprawdzi się urządzenie wysokociśnieniowe marki Kärcher HDS 8/18-4M z systemem eco!efficency, który pozwala zaoszczędzić paliwo. W trybie tym woda jest podgrzewana do 60°C, a zużycie paliwa i emisja CO2 spada nawet o 20%. Urządzenie charakteryzuje się wygodą obsługi, łatwością serwisowania oraz wyjątkową mobilnością i łatwością manewrowania (m.in. dzięki przeniesieniu środka ciężkości). Przed odkładaniem się kamienia kotłowego i korozją chronią urządzenie środki zmiękczające wodę (RM 110 i RM 111 ASF). W standardowym wyposażeniu znajduje się pistolet wysokociśnieniowy Easy!Force Advanced. Technologia Easy!Force redukuje siłę potrzebną do utrzymania spustu pistoletu do zera. Dodatkowo urządzenie posiada system mocowania wyposażenia Easy!Lock pozwalający 5x szybciej zmieniać wyposażenie niż tradycyjny system gwintów.


 

Do urządzenia można podpiąć zestaw pianowy Kärcher Inno – podwójną lancą spryskującą z dyszą pianową i przełącznikiem na strumień wysokociśnieniowy.

Ułatwiają czyszczenie

Z myjką wysokociśnieniową można stosować biodegradowalne środki czyszczące z rodziny Kärcher Agri. Na przykład RM 92 AGRI to alkaliczny środek do wstępnego czyszczenia bardzo brudnych powierzchni stajni, dojarni. Zmiękcza i rozpuszcza zwierzęce odchody, tłuszcze, a przy tym redukuje czas potrzebny do właściwego mycia. Do zasadniczego czyszczenia powierzchni na farmach drobiu, świń i bydła czy w dojarniach jest polecana alkaliczna piana RM 91 AGRI, która rozpuszcza zanieczyszczenia tłuszczowe i usuwa obornik, łajno czy nawóz zwierzęcy.

Do czyszczenia powierzchni, przeznaczony jest preparat o odczynie kwaśnym RM 93  AGRI, stosowany w dojarniach czy mleczarniach do usuwania uporczywych osadów, kamienia mlecznego, rdzy czy zabrudzeń mineralnych.

W ofercie firmy Kärcher dostępne są też środki do dezynfekcji pomieszczeń.

Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here