Termin naboru tegorocznych wniosków o dopłaty bezpośrednie oraz płatności obszarowe został wydłużony do 30 czerwca 2023 r. Dodatkowo zmiany do wniosków również można będzie składać dłużej – do 17 lipca 2023 r. Wniosek o przyznanie płatności może być także złożony później – w terminie 25 dni kalendarzowych po 30 czerwca, tj. do 25 lipca 2023 r. W przypadku opóźnienia będzie jednak stosowane zmniejszenie płatności w wysokości 1 proc. należnej kwoty płatności za każdy dzień roboczy.

Jak wynika z zestawienia na dzień 03.05.2023 r. wnioski, w całym kraju złożyło 425 343 Rolników, w tym w Wielkopolsce 33 458 .
Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
W ramach złożonych wniosków, rolnicy wnioskują o 141 615 ekoschematy, w tym o 11 227 w Wielkopolsce. Gdyby założyć, że jeden wniosek to jeden ekoschemat, to odsetek rolników ubiegających się o ekoschematy wyniósłby 33,29 %. W rzeczywistości ten odsetek może być mniejszy, ponieważ zgodne z zasadami ekoschematy można łączyć, i jeden wniosek może zawierać ich więcej. Województwa, które przodują we wnioskowaniu o ekoschematy to: mazowieckie, lubelskie, łódzkie i podlaskie. Najmniejszym zainteresowaniem, te praktyki cieszą się w województwie lubuskim oraz opolskim. Wielkopolska lokuje się w środku stawki.
Rolnicy najczęściej wybierają ekoschemat „Rolnictwo węglowe”
Zdecydowanie najchętniej wybierany jest ekoschemat „Rolnictwo weglowe”, bo stanowi aż 83,14 % wszystkich wskazywanych ekoschematów. Najmniejszym wzięciem cieszy się ekoschemat „Biologiczna ochrona upraw” – łącznie 319 złożonych wniosków, pojedyncze wnioski dotyczą również „Integrowanej produkcji roślin” (1231 złożonych wniosków) oraz „Roślin miododajnych” (1316 złożonych wniosków). Stosunkowo niewielkim zainteresowaniem cieszy się ekoschemat „Dobrostan zwierząt” z wynikiem 12,64 % w stosunku do wszystkich ekoschematów, o które wnioskowali rolnicy.
Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
W ramach ekoschematu „Rolnictwo Węglowe”, największą popularnością w skali kraju, cieszyły się następujące praktyki:
- Wymieszanie słomy z glebą – 75 894 wniosków
- Międzyplony ozime/Wsiewki śródplonowe – 37 370 wniosków
- Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji – 24 210 wniosków
Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Na ekoschemat „Dobrostan zwierząt” złożono łącznie w kraju 17 900 wniosków w tym w Wielkopolsce 920 wniosków, o 269 wniosków więcej niż podczas raportu z dnia 27 kwietnia nr. Dla porównania najwięcej, bo aż 4 152 w mazowieckiem. Zdecydowanie najwięcej wniosków złożono do tej pory na dobrostan krów mlecznych 14 248.
Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Korzystanie z ekoschematów ma zasadnicze znaczenie dla wysokości dopłat w nowej Wspólnej Polityce Rolnej. Podstawowe stawki, oferowane za spełnienie zasad warunkowości pozwolą na otrzymanie dopłat na poziomie około 70% tych, które rolnicy otrzymywali w latach ubiegłych. W kontekście spadających cen skupu płodów rolnych, a co za tym idzie rentowności działalności rolniczej, maksymalne wykorzystanie dopłat jest bardzo ważne.
Według informacji WIR wielu rolników w Wielkopolsce ciągle przygotowuje się do złożenia wniosku. Wykonują i czekają na wyniki próbek glebowych ponieważ chcą skorzystać z ekoschematu plan nawożenia. Rolnicy odbywają jeszcze szkolenia z IP i przechodzą proces certyfikacji upraw, co jest warunkiem przystąpienia do tego właśnie ekoschematu.
Pomoc na jednego rolnika nie może przekroczyć 250 tys. euro. KE zatwierdziła dotację
Od momentu podpisania rozporządzenia „dobrostan zwierząt” można dostrzec lekkie ożywienie i wzrost tempa składania wniosków w ramach tego ekoschematu, chociaż brakuje jeszcze narzędzi do przygotowania wniosku takich jak plan poprawy dobrostanu.
Źródło: WIR