Dramatycznie niska sprzedaż ciągników rolniczych

W maju sprzedaż ciągników ponownie spadła. Zarejestrowano zaledwie 647 nowych traktorów, a więc o 22 proc. mniej niż kwietniu i 55 proc. mniej niż przed rokiem. To zdecydowanie najgorszy wynik odnotowany w maju od 2005 r. – informuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.

 

\"rolnictwo,

 

Sytuacja na rynku maszyn nie ulega poprawie; wręcz przeciwnie – sprzedaż z miesiąca na miesiąc spada. Po pięciu miesiącach br. zarejestrowano zaledwie 3449 nowych ciągników, czyli o 2030 mniej niż w tym samym okresie roku 2015.

– Sprzedaż nowy traktorów jest dramatycznie niska i nic nie wskazuje na to, by w kolejnych miesiącach miało się to zmienić. Zdecydowanie lepiej radzi sobie rynek używek – w minionym miesiącu sprzedano 1274 traktory z drugiej ręki. W najbliższym czasie producenci będą zmuszeni skupić swoją uwagę bardziej na rynku części zamiennych niż nowych maszyn – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Lider w niebiesko-białej koszulce

Niezmiennie na pozycji lidera utrzymuje się New Holland. W maju producent niebiesko-białych ciągników wypuścił na rynek 100 traktorów, a więc o 25 proc. mniej niż w kwietniu i 60 proc. mniej niż przed dwunastoma miesiącami. Na pozycji drugiej pozostaje John Deere, który odnotował sprzedaż na poziomie 99 sztuk. W porównaniu z poprzednim miesiącem zarejestrowano o 21 proc. mniej ciągników spod znaku jelenia. Jeśli zaś spojrzymy na dane sprzed roku, to sprzedaż marki John Deere skurczyła się o 61 proc. Podobnie jak w kwietniu podium zamyka Zetor. Tym razem jednak czeski producent zarejestrował 77 sztuk, czyli o 29 proc. mniej niż przed miesiącem i 59 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2015. Tuż za podium znalazły się marki Kubota i Case IH. Obaj producenci sprzedali po 62 traktory.

Niepokonany Major 80

Wśród modeli pozycję lidera zachowuje Major 80. W maju 27 nabywców zdecydowało się na zakup tego konkretnego ciągnika (tj. o 18 proc. mniej niż w kwietniu i o 32 proc. mniej niż w maju 2015 r.). Drugi pod względem popularności pozostaje Ursus C380. W tym miesiącu zarejestrowano 21 sztuk C380, czyli o 28 proc. mniej niż w kwietniu. Podium modeli z wynikiem 18 rejestracji zamyka Case IH Farmall 85A. W przypadku tego ciągnika sprzedaż wzrosła o 38 proc., jeśli weźmiemy pod uwagę dane z poprzedniego miesiąca, i 80 proc., jeśli pod lupę weźmiemy analogiczny okres roku 2015.

Liderzy z Mazowsza

Pomimo kiepskiej kondycji rynku tradycyjnie najwięcej ciągników zarejestrowano w woj. mazowieckim – 124 sztuki. Taki wynik oznacza dla Mazowszan spadek sprzedaży o 22 proc. w porównaniu z kwietniem i o 44 proc., jeśli weźmiemy pod uwagę analogiczny okres roku 2015. Wiceliderem pozostaje Wielkopolska, na terenie której w omawianym miesiącu sprzedano 81 nowych ciągników (o 14 proc. mniej niż w kwietniu i o 74 proc. mniej niż przed rokiem). Podium wśród regionów z wynikiem 55 sztuk zamyka woj. warmińsko-mazurskie. W przypadku Warmii i Mazur taki wynik oznacza wzrost sprzedaży o 37 proc. w porównaniu z majem 2015 r.

Redakcja AgroNews, fot. © Deere & Company

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here