Drgnęła sprzedaż ciągników. Czołowi producenci umacniają pozycje

W maju 2017 roku zarejestrowano 735 nowych ciągników rolniczych, jest to wynik o 2 proc. lepszy niż przed miesiącem. Taka ilość rejestracji to 14 proc. wzrost w stosunku do maja 2016 roku, kiedy dokonano 647 rejestracji. Trzech czołowych producentów przekroczyło przy tym barierę 100 sprzedanych maszyn – informuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.

\"rolnictwo,

 

W kwietniu zauważyliśmy powrót do tendencji spadkowej na rynku ciągników, poprzednie lata pokazały że maj powinien być kontynuacją tej tendencji. W tym roku odnotowaliśmy jednak niewielki wzrost w porównaniu do kwietnia i całkiem spory w porównaniu do ubiegłego roku. Lepsza sprzedaż była odczuwalna dla wielu producentów ciągników. Największe wzrosty w porównaniu z rokiem ubiegłym odnotowały kolejno marki Kubota, New Holland i Valtra  – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Trzy razy po sto

Najlepszym wynikiem maj zamknął New Holland, w omawianym miesiącu zarejestrowano 120 ciągników producenta niebiesko-białych ciągników. Był to wynik gorszy od kwietniowego o 15 proc., w porównaniu do maja 2016 roku taki wynik oznaczał jednak 20 proc. wzrost sprzedaży.

Tuż za New Holland plasuje się John Deere, w maju zanotowano 110 rejestracji traktorów spod znaku jelenia. To lepszy rezultat od tego uzyskanego w kwietniu o 9 proc., producent zielono-żółtych maszyn zanotował również wzrost w porównaniu do maja 2016 roku kiedy zarejestrowano 99 ciągników John Deere. Wzrost, jaki odnotował producent w tym ujęciu wyniósł więc 11 proc.

Trzecie miejsce na podium zajęła Kubota z wynikiem 102 rejestracji. Wzrost ilości rejestracji ciągników Kubota w ujęciu miesięcznym wyniósł 34 proc., w zestawieniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zarejestrowano 65 proc. więcej japońskich ciągników

Niezagrożona pozycja Ursusa

Najpopularniejszym ciągnikiem w maju był Ursus C380, do klientów wyjechało 31 takich ciągników. Model C380 cieszy się popularnością wśród klientów, w maju zarejestrowano 19 proc. więcej egzemplarzy tych ciągników niż w miesiącu poprzedzającym. Na drugim miejscu w majowym rankingu był Major 80 czeskiego producenta. W omawianym okresie zarejestrowano 22 Zetory o tym oznaczeniu, sprzedaż tego modelu utrzymuje się na podobnym poziomie, w kwietniu sprzedano 23 sztuki – o 5 proc. więcej niż w maju. Podium zamyka John Deere 6155M z 20 zarejestrowanymi egzemplarzami, co stanowi 35 proc. sprzedaży tego modelu ciągnika w bieżącym roku.

Mazowsze ze znaczną przewagą

Mazowsze kolejny miesiąc utrzymuje rejestracje na poziomie przekraczającym 100 egzemplarzy, co zapewniło pierwszą lokatę w rankingu województw. W maju zarejestrowano 119 traktorów w omawianym regionie, 1 proc. więcej niż w kwietniu. Drugie miejsce na podium zajęło województwo wielkopolskie z 71 rejestracjami. Jest to wynik o 6 proc. lepszy niż przed miesiącem. Podlasie zamyka ranking województw z wynikiem 65 rejestracji nowych ciągników rolniczych – 7 proc. mniej niż w kwietniu.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here