Drgnęły ceny trzody chlewnej. Ale i tak jest dużo gorzej niż rok temu

Drgnęły ceny trzody chlewnej. Według danych GUS, w kwietniu 2015 roku ceny żywca wieprzowego w skupie wynosiły 4,40 zł/kg i były wyższe o 0,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Nadal jednak są dużo niższe, bo aż o ponad 12 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

\"rolnictwo,

Na rynku rolnym w kwietniu 2015 r, w porównaniu z marcem 2015 r odnotowano zarówno w skupie, jak i w obrocie targowiskowym spadek cen większości produktów rolnych. Wzrosły jedynie ceny żyta, ziemniaków i trzody chlewnej.

Ceny żywca wieprzowego w skupie wynosiły 4,40 zł/kg i były wyższe o 0,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale o 12,4 proc. niższe w stosunku do kwietnia 2014 r. Ceny żywca wieprzowego na targowiskach wyniosły 4,60 zł/kg, tj. były o 2,7 proc. wyższe niż w marcu 2015 r., ale o 6,7 proc. niższe niż przed rokiem.

Za prosię na chów płacono na targowiskach średnio 164,04 zł/szt., tj. więcej o 3 proc. niż przed miesiącem, ale o 3,2 proc. mniej niż przed rokiem.

Czytaj także:

Nasza wieprzowina, drób i owoce na chińskich stołach? Rozpoczęła się wizyta ministra rolnictwa w Chinach
Regulacje umożliwiające wypłatę zaliczek na PROW przyjęte
W rolnictwie drgnęło na wiosnę. Ale zadłużenie rośnie, a inwestycji coraz mniej

W kwietniu 2015 r. nie zmieniła się relacja miesięczna cen skupu żywca wieprzowego do targowiskowych cen żyta i wyniosła 7,6. Polepszyła się z kolei relacja cen skupu żywca wieprzowego do targowiskowych cen jęczmienia (z 6,0 do 6,1).

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/ Sean

Źródło: GUS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here