Drobiarze błagają premiera o pomoc!

Dramatyczny list wystosowali hodowcy drobiu do Premiera Mateusza Morawieckiego. Rolnicy proszą szefa rządu o interwencję, która uratuje branże przed długotrwałym kryzysem. Postulują przeprowadzenie wykupu nadwyżek mięsa i wysłanie go zagranicę oraz uruchomienie pomocy finansowej z niewykorzystanych środków z PROW.

Rynek drobiarski źle zorganizowany

W pierwszych słowach listu do Premiera Mateusza Morawieckiego producenci drobiu piszą, że nie zgadzają się ze stwierdzeniem, które pojawia się ostatnio w przestrzeni publicznej, że to oni sami ponoszą winę za obecną nadprodukcję. Zwracają uwagę, że epidemia koronawirusa uwypukliła jak fatalnie jest zorganizowany rynek drobiarski w Polsce.

Rozwój drobiarstwa w Polsce postępował przez wiele lat stopniowo w wyniku silnego popytu na polskie mięso drobiowe zarówno w UE jak i na rynkach krajów trzecich. Popyt ten wynika z przewag konkurencyjnych względem europejskich producentów oraz z korzystnej proporcji jakości produktów w stosunku do ceny. Opłacalność ekonomiczna ubojni i obiecujące prognozy rozwoju spowodowały strategiczne decyzje o modernizacjach lub budowie całkowicie nowych zakładów drobiarskich o bardzo dużych mocach przerobowych, które otrzymały poważne środki wsparcia inwestycyjnego ze środków publicznych. Zakłady te zachęcały hodowców i innych inwestorów do budowy nowych ferm do odchowu brojlerów kurzych i brojlerów indyczych gwarantując opłacalność produkcji w długiej perspektywie czasowej – pisze do Premiera Andrzej Danielak prezes Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu.

Nikt nie zabezpieczył branży

Niestety za rozwojem drobiarstwa nie poszły żadne instrumenty zabezpieczające branżę. Funkcjonował model produkcji na tzw. styk, czyli ile jednego dnia weszło produkcji do ubojni drobiu, tyle musiało w tym samym dniu wyjechać. I to niezależnie od sytuacji rynkowej a często po każdej cenie. – Taki model był i jest możliwy z powodu zbyt ogólnych i nieprecyzyjnych uregulowań prawnych dotyczących surowców rolniczych, przy zakupie których zawsze przewagę ma przemysł, który przerzuca ryzyka rynkowe na swoich dostawców. Nie bez znaczenia jest zbyt duża przewaga handlu, wykorzystującego bezwzględnie każdą sytuację kryzysową, nawet obecną tragedię pandemii. Brak systemowych, branżowych rozwiązań w rolnictwie i brak twardego prawa umożliwiają mówiąc wprost, ciągłe okradanie rolników pisze A. Danielak.

Polska produkcja drobiarska przez lata przynosiła znaczące wpływy dewizowe do budżetu państwa, które szacuje się na ok. 4 mld euro rocznie, a także wpływy w postaci podatków. Teraz branża będąca w kryzysie oczekuje od Państwa pomocy.

Ochrona ferm reprodukcyjnych, wylęgarni i ferm produkujących żywiec powinna być priorytetem

Najważniejszym celem tej pomocy naszym zdaniem, powinno być niedopuszczenie do zniszczenia rolniczego potencjału wytwórczego produkcji pierwotnej — ochrona ferm reprodukcyjnych, wylęgarni i ferm produkujących żywiec – wylicza w liście do szefa rządu Andrzej Danielak prezes PZZHiPD.

Zdaniem PZZHiPD najszybszym kanałem pomocy finansowej dla rolników poszkodowanych przed epidemię koronawirusa powinny być niewykorzystane środki z Il filara WPR, których wysokość szacuje się na ok. 3 mld euro. Cześć z tej kwoty (nawet do 50%) można by skierować na te działy produkcji rolnej, które przynosiły dotąd dochody dewizowe. Dochody z drobiarstwa za 2019 r. są szacowane na około 4 mld euro, jest to więc około 12,5% dochodów eksportowych z produktów rolno- spożywczych. – Proponujemy przeznaczyć pomocowe środki finansowe proporcjonalnie do wpływów Skarbu Państwa z eksportu branż rolniczych – proponuje Andrzej Danielak.

Dramat w drobiu

Straty przynoszą również ubojnie

Szef Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu zwraca uwagę, że straty ponoszą także ubojnie, które nie mogą sprzedać zmagazynowanego mrożonego mięsa. Tymczasem są one kluczowymi podmiotami gwarantującymi bezpieczeństwo obrotu gospodarczego dla hodowców. Ich kłopoty oznaczają, że hodowcy nie otrzymają zapłaty za odstawiony towar. Stąd postulat przeprowadzenia interwencji krajowej. Miałaby ona polegać na zaproponowaniu np. krajom afrykańskim państwowego kredytu celowego na zakup zalegającego mięsa. Towar powinien być sprzedany po cenie, która pokryje minimalne koszty produkcji drobiarzy. Zwolnienie w ten sposób nadwyżek mięsa powinno ustabilizować rynek i dać branży czas na powrót do normalności i zdolności generowania dochodów dla Skarbu Państwa. Taką strategię można by również zastosować do pozostałych działów produkcji rolnej, szczególnie tych, które przynoszących dochody z eksportu.

Rosnące ceny pasz

Kolejnym problemem, który zgłaszają Premierowi hodowcy drobiu są rosnące ceny pasz, które są podstawowym składnikiem produkcji drobiarskiej. Wytwórnie pasz tłumaczą to małą podażą zboża na rynku krajowym, gdy tymczasem jest ono wywożone z Polski w dużych ilościach. W efekcie może niedługo dojść do sytuacji kiedy to samo zboże trzeba będzie kupować zagranicą, ale po wyższych cenach.
Prosimy o wnikliwe rozważenie naszych problemów i propozycji oraz ewentualne podjęcie niezbędnych decyzji , bowiem bez pomocy Pana Premiera, uważamy że branża, a szczególnie rolnicy — hodowcy i producenci drobiu bardzo długo będą zmagali się z problemami przerastającymi nasze zbiorowe i pojedyncze możliwości, a wielu może niesprawiedliwie zbankrutować. lm szybciej i głębiej Polska poradzi sobie w ratowaniu potencjału branży rolniczej, tym szybciej wrócimy na pozyskane z takim trudem rynki zbytu, a tym samym wrócą dochody Państwa – podsumował Andrzej Danielak prezes Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu.

Kto zarobił na koronawirusie?

Drobiarze proszę również o wyjaśnienie kto zyskał finansowo na kryzysie wywołanym przed Covid-19. Żywy drób był i jest skupowany po znacznie zaniżonych cenach, nie pokrywających kosztów produkcji, podczas gdy w handlu detalicznym ceny, poza nielicznymi wyjątkami pozostały na niezmienionym poziomie, poziomie przed pandemią.

Źródło: FBZPR

 

 

 

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × one =

Video thumbnail
Sprzedaj plony do PROCAM – zapraszamy na film z załadunku statków zbożem w porcie
07:11
Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,165FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,349ObserwującyObserwuj
5,870SubskrybującySubskrybuj

10 nowych ognisk grypy ptaków

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu nr 313 - 322 w 2021 r. podtypu H5N8. Kolejnych dziesięć...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE