EFSA potwierdza: neonikotynoidy zagrażają pszczołom

Pestycydy zwane neonikotynoidami zagrażają pszczołom – dzikim i miodnym, które są niezbędne w procesie zapylania i reprodukcji roślin – wynika z nowej oceny opublikowanej 28 lutego przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

rolnictwo, portal rolny, rzepak, zaprawy,  środki ochrony roślin, neonikotynoidy, rzepak,

EFSA ponownie przeanalizował dane z 2013 r. na temat trzech neonikotynoidów: klotianidyny, imidaklopridu, tiametoksamu. Głównym wnioskiem do jakiego doszła EFSA jest to, że użycie tych pestycydów stwarza zagrożenie dla pszczół Dzikich i Miodnych.

We wnioskach do jakich doszliśmy istnieje zróżnicowanie ze względu na takie czynniki jak odmiana pszczół, zamierzony sposób użycia pestycydów czy sposób ekspozycji pszczół na nie. W niektórych zbadanych wypadkach to ryzyko jest niskie. Jednakże w większości ryzyko dla pszczół okazało się wysokie i realne” powiedział Jose Tarazona przewodniczący działu ds. pestycydów w EFSA.

Komentując ryzyko opisane w raporcie, rzecznik prasowy EFSA stwierdził, że pszczoły mogą być wystawione na szkodliwe działanie tych pestycydów na wiele możliwych sposobów w zależności od metody użycia neonikotynoidów.

Zapytany o to, czy w takim razie neonikotynoidy powinny zostać całkowicie zakazane stwierdził, że EFSA służy Unii jako instytucja oceniająca ryzyko. Nie ma ona natomiast możliwośći wprowadzenia nowego prawa. „Odpowiedzialnymi za odpowiednie regulacje są Komisja Europejska i państwa członkowskie” stwierdza w dalszej części wypowiedzi.

Teraźniejszość i przyszłość restrykcji

Unijne restrykcje dotyczące użycia tych pestycydów zostały wprowadzone już w 2013 r. Jednakże w świetle nowych ustaleń  państwa członkowskie rozważą dodanie kolejnych restrykcji.

Ochrona pszczół jest niezwykle ważna dla Unii Europejskiej, jako sprawa dotykająca bioróżnorodności niezbędnej dla środowiska naturalnego.

Unijny oficjel stwierdza w rozmowie z EURACTIV.com , że Unia jeszcze raz przyjrzy się raportowi EFSA i jeśli będzie to potrzebne umieści w prawie nowe restrykcje i ograniczenia.

Dyskusja na ten temat ma odbyć się w drugiej połowie marca podczas posiedzenia Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Paszy.

Jeszcze w październiku 2017r. Komisja przyznała, że planuje kolejne ograniczenia dla neonikotynoidów.

Sarantis Michalopoulos | EurActiv.pl | tłumaczenie: Michał Motak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here