Eksperci przewidują dalszy spadek ceny mleka

Rośnie produkcja mleka na świecie. W tym roku eksperci przewidują jej wzrost o 1,5 proc. Przełoży się to niestety na dalsze spadki cen tego surowca – również w Polsce.

mleko, , AgroNawigator, PKO BP, ceny mleka

Analitycy PKO BP szacują, że produkcja mleka w 2018 u największych eksporterów produktów mleczarskich na świecie (tj. Argentyny, Australii, UE – 28, Nowej Zelandii, USA ) wzrosnąć może o 1,5 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

– Oczekiwania dla światowej produkcji mleka ulegają poprawie dzięki lepszym prognozom dla UE – 28 (+1,4 proc. r/r). Unijna produkcja wspierana jest wysokim popytem na rynku wewnętrznym jak i zewnętrznym – wyjaśniają bankowi eksperci w najnowszej analizie sektora AgroNawigator.

Więcej w Nowej Zelandii i Argentynie

W Nowej Zelandii produkcja mleka ma wzrosnąć o 1 proc. do 21,7 mln t.

– Oznacza to, że po spadku w pierwszym kwartale 2018 roku o 0,8 proc., w II kwartale możemy spodziewać się odbicia na poziomie 2,4 proc. To może mieć widoczny wpływ na ceny wyrobów mleczarskich – informują analitycy PKO BP.

Na dynamikę produkcji przekłada się także dość wysoka produkcja mleka w Argentynie. Według prognoz USDA w 2018 r. może zwiększyć się o 7 proc. r/r , do 10,7 mln t.

Ceny mleka nadal będą spadać

Wzrost światowej produkcji oznacza jednak spadki ceny mleka, także w Polsce.

– Szacujemy, że ujemna dynamika ceny mleka utrzyma się do końca 2018, również z uwagi na rosnącą produkcję w kraju – oceniają analitycy.

Według GUS średnia cena mleka skupowanego w Polsce w czerwcu wyniosła 128,52 zł/hl, czyli o 3,4 proc. mniej niż rok temu.

– Był to drugi miesiąc spadków ceny mleka w kraju w relacji rocznej – zauważają eksperci.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,105ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE