Eksperci z USA przeprowadzą bezpłatne szkolenie drobiarskie

Polskie drobiarstwo jest pogrążone w największym kryzysie od wielu lat. Głównym tego powodem są – rzecz jasna – epidemia COVID19 oraz epizoocja grypy ptaków. 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz podjęła wiele inicjatyw, których celem była pomoc uczestnikom rynku drobiarskiego. Ciągle mamy jednak wrażenie, że drobiarska społeczność oczekuje wsparcia. Bardzo często najlepszym sposobem pomocy profesjonalnym producentom i przedsiębiorstwom jest systematyczne dostarczanie najnowszej wiedzy, aktualnych informacji.  Wierząc głęboko w skuteczność takiego podejścia chcemy Państwu zaoferować całkowicie unikalne wydarzenie.

Dzięki partnerskim kontaktom Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz z amerykańską organizacją U.S. Soybean Export Council mamy przyjemność zaprosić Państwa na wyjątkowe seminarium. Podczas tłumaczonych symultanicznie na język polski warsztatów wybitni amerykańscy specjaliści podzielą się z nami najnowszą wiedzą dotyczącą żywienia drobiu,  informacjami o najskuteczniejszych technikach zarządzania produkcją, zdradzą nam sposoby na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej.  Nie zabraknie także aktualnych informacji o rynku drobiu i jaj w Polsce wraz z prognozami kształtowania się cen i popytu na produkty drobiarskie.

Afryka zamyka się na polski żywy drób

Szkolenie odbędzie się w terminie 17-18.02.2021r.

Spotkanie odbędzie się na platformie ZOOM (aktywny link pozwalający na zarejestrowanie swojego uczestnictwa w tym wydarzeniu znajduje się TUTAJ). Po zakończeniu procesu rejestracji otrzymają Państwo link aktywacyjny do spotkania na zoomie.

Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here