Embargo. Jest nowa pomoc z Komisji Europejskiej

Producenci warzyw i owoców dotknięci przez rosyjskie embargo otrzymają dodatkowe 165 milionów euro rekompensat. Komisja Europejska przyjęła nowy program wspracia. Uzupełni on pierwszy program rekompensat, który wynosił 125 mln euro. 

 

\"rolnictwo,

 

 
Fundusze będą przeznaczone na wycofanie towarów z rynku.
 
Nowy program Komisji przewiduje, że każdy z 12 krajów będzie miał określoną ilość warzyw i owoców, które będzie mógł zgłosić.
 
Na największe rekompensaty mogą liczyć ci, którzy wycofają z rynku swe produkty, przekazując je do bezpłatnej dystrybucji.
 
Nowy program rekompensat obejmie cztery grupy produktów: jabłka i gruszki (do 181 tys. ton); owoce cytrusowe, w tym pomarańcze, mandarynki i klementynki (96 tys. ton); inne warzywa, w tym marchew, ogórki, papryka i pomidory (44,3 tys. ton) oraz kiwi, śliwki i winogrona (razem 76,8 tys. ton). Po rekompensaty nie będą mogli się już zgłaszać producenci kapusty, kalafiorów, brokułów, pieczarek i owoców miękkich.

Program ten będzie bardziej ukierunkowany niż początkowy systemu. To dodatkowe wsparcie zapewni krótkotrwałą ulgę – stwierdził unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło: KE, Money.pl, IAR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here