Embargo nam już nie straszne. Ceny jabłek niespodziewanie skoczyły

Jak się okazuje, po niemal roku funkcjonowania rosyjskiego embarga, wielkiego dramatu nie było. Polskie jabłka osiągają dziś zaskakująco wysokie ceny, a przechowalnie i magazyny są niemalże puste. Wygląda więc na to, że… zjedliśmy problem.

 

\"rolnictwo,

 

–  W maju 2015 r. w relacji do maja poprzedniego roku ceny jabłek na rynkach hurtowych zwiększyły się o 19 proc., spółdzielnie ogrodnicze oferowały ceny wyższe o 48 proc., a firmy eksportujące o 51 proc. – wynika z najnowszego „Raportu rolnego” Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Zaskakująca jest też relacja ceny jabłek z maja do ceny z kwietnia 2015.  Ceny tych owoców zwiększyły się na rynkach hurtowych o 28 proc., w spółdzielniach ogrodniczych o 45 proc., a oferowane przez firmy eksportowe o 22 proc. Z kolei jabłka do przetwórstwa podrożały o 3 proc.

Jak tłumaczy Irena Strojewska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, do tak dużego wzrostu cen jabłek na wszystkich poziomach rynku przyczyniła się ich niska podaż (kończą się zapasy jabłek w przechowalniach ze zbiorów w 2014 r.).

– Na początku maja, według szacunków WAPA (World Apple and Pear Association), w Polsce zapasy tych owoców wynosiły 0,25 mln ton i były o 9,1 proc. niższe niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego – czytamy w raporcie IERiGŻ.

Czytaj także:
Prof. Makosz: Rosja jest i nadal będzie skazana na nasze jabłka

A jednak do Rosji?
Z kolei prof. Prof. dr hab. Eberhard Makosz z Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych zwraca uwagę, że główną przyczyną wzrostu popytu i ceny skupu jabłek przemysłowych był „niespodziewany wysoki eksport rożnymi drogami do Rosji, ze szczególnym popytem odmiany Idared.”

Jako inne czynniki wzrostu cen skupu jabłek przemysłowych profesor wskazuje niespodziewany popyt na nasz sok zagęszczony przez USA, a także działania charytatywne Agencji Rynku Rolnego i Banku Żywności. Dzięki nim do konsumentów trafiło około 200 tys. ton darmowych jabłek.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/berancourt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here