Embargo USA: spór trwa, producenci świń tracą

Spór z USA o embargo trwa, a tracą producenci żywca wieprzowego. Wiele krajowych zakładów wykorzystuje sytuację, aby obniżyć swoje cenniki – zauważa Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej.

Embargo USA na polską wieprzowinę, trzoda chlewna, embargo, USA, Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii, minister Przedsiębiorczości i Technologii

Embargo USA na polską wieprzowinę

Pod koniec ubiegłego tygodnia zaskoczyła nas informacja, że USA ogłosiły embargo na mięso wieprzowe z Polski. Kraj ten ma wątpliwości co do spełnienia zasad bezpieczeństwa w związku z ASF przez dwa eksportujące zakłady w Ełku i Sokołowie Podlaskim. Chodzi przede wszystkim o położenie tych zakładów w odniesieniu do stref ASF.

Wstrzymanie importu obowiązuje od 18 października, a restrykcje mają charakter czasowy. Jednak Amerykański Departament Rolnictwa ds. Kontroli Zdrowia Zwierząt i Roślin nie określił daty, do kiedy mają obowiązywać.

Polska strona oczywiście zabiega o cofnięcie embarga. W tej sprawie z zastępcą ambasadora Stanów Zjednoczonych E. F. Green’em rozmawiali minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.

– Strona polska stanowczo nie zgadza się ze stanowiskiem strony amerykańskiej, gdyż wysyłki mięsa wieprzowego prowadzone są zgodnie z ustalonymi warunkami, tj. ze stref nie objętych formalnymi restrykcjami nałożonymi przez UE w związku z ASF – zwraca uwagę resort rolnictwa.

Biała plama w strefie

Rzeczywiście, wydzielenie ze stref zakładów w Ełku i Sokołowa było uzgodnione i zatwierdzone przez Komisję Europejską oraz kraje członkowskie.

– Przepisy unijne zezwalają na eksport na rynek unijny wieprzowiny pochodzącej ze strefy żółtej i białej, to strona amerykańska wprowadziła dodatkowy warunek, aby eksportowana wieprzowina pochodziła wyłącznie ze strefy białej oraz eksportujące zakłady były zlokalizowane również w strefie białej – wyjaśnia Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej.

Zdaniem polskiej strony obszar miast Ełk i Sokołów Podlaski to wydzielone terytorium nieobjęte żadnymi ograniczeniami, które traktowane jest jak strefa biała. Z kolei Amerykanie uznają, że zakłady te są zlokalizowane w miejscach, z których eksport do USA jest niedozwolony.

A polski rolnik traci…

Spór trwa, a tracą producenci żywca wieprzowego. Wiele krajowych zakładów wykorzystuje sytuację, aby obniżyć swoje cenniki.

Redakcja AgroNews, na podst. MPiT, KZPPTCH, fot. Sokołów SA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here