Etykieta „Miód podlaski” – regionalne oznaczenie dla pszczelarzy

Jesteś pszczelarzem z regionu? Będziesz mógł skorzystać z etykiet „Miód podlaski” na swoje produkty. Zarząd Województwa Podlaskiego podjął w czwartek (14.01) decyzję o przyjęciu systemu identyfikacji wizualnej dla regionalnych miodów – zgodnego z popularnym „pikselowym” żubrem. Nabór zgłoszeń trwa do 15 lutego.

Etykieta „Miód podlaski” – nabór dla pszczelarzy do 15.02
Etykieta „Miód podlaski” – nabór dla pszczelarzy do 15.02 foto: Marcin Nawrocki

Każdy pszczelarz z regionu wprowadzający miód do sprzedaży, który będzie zainteresowany promocją swoich produktów w podlaskiej bazie produktów lokalnych, może uzyskać zestawy etykiet w ilości do 2 tys. sztuk (adekwatnie do skali produkcji własnej).

Zależało nam, aby doskonałej jakości miody z Podlaskiego były łatwo dostrzegalne dla klienta, a jednocześnie, aby pszczelarze uzyskali dostęp do bardzo prostego i wiarygodnego systemu promocji i ochrony – wyjaśnia Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. – Każdy, kto kupi „Miód podlaski” z naszą etykietą ma pewność, że nabywa produkt od lokalnego pszczelarza, który sam doglądał swych pszczół. Każdą pasiekę odwiedzają nasi pracownicy, a wyniki wizytacji będą dostępne na stronie Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego – wyjaśniał.

Miód polski a miód manuka

W komplecie są etykieta, banderola oraz odpowiednia zakrętka – w wariancie białym i czarnym. Pszczelarze mogą wybierać spośród następujące rodzajów zestawów (zostaną uzupełnione o indywidualne dane producenta):

  • Miód podlaski [uniwersalny – dop. red.],
  • Miód podlaski nektarowy wielokwiatowy,
  • Miód podlaski z terenów leśnych,
  • Miód podlaski nektarowo-spadziowy.

Nabór trwa do 15 lutego 2021 r. (w miarę dostępności środków może zostać wydłużony). O przyznaniu zestawów „Miód podlaski” decyduje kolejność prawidłowo wypełnionego zgłoszenia.

 

źródło: Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich, UMWP, Marcin Nawrocki

1 KOMENTARZ

  1. Znam takiego jednego “pszczelarza” z Bielska Podlaskiego, który kupuje miód w Biedronce (nie w Bielsku) i sprzedaje jako swój z własnej pasieki. Ma 10 uli tylko bez pszczół. Jest siwy koło 70tki czym może wzbudzać zaufanie… Teraz kupi nowe nalepki i gitara!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here