Europa: jakie będą zbiory zbóż?

Francja, Niemcy i Wielkiej Brytanii – kraje zaliczane do kluczowych unijnych producentów i eksporterów zbóż – mogą mieć niższe zbiory pszenicy.

Wszystkiemu winna susza.

Jak informuje FAMMU/FAPA, susza coraz bardziej zagraża Francji. Straty w produkcji pszenicy szacowane są na około 10 proc. Niestety synoptycy nie zapowiadają znaczniejszych opadów deszczu dla Francji w okresie najbliższych dziesięciu dni, co może oznaczać konieczność dalszych korekt prognoz.

Nieco lepiej przedstawia się sytuacja w Niemczech. Tutaj też opady są niewystarczające, a prognozy zbiorów już zostały obniżone. Nadzieją są jednak zapowiedzi opadów deszczu, które mogą poprawić dotychczasową sytuację.

FAMMU/FAPA ocenia, że perspektywy dla światowej produkcji zbożowej nadal nie są złe.

”Coraz bardziej optymistyczne doniesienia napływają z krajów basenu Morza Czarnego. Z tygodnia na tydzień dokonywane są dodatnie korekty dla Ukrainy. Wszystko wskazuje na to, że kraj ten odnotuje rekordowe zbiory zbóż – prognozowane nawet na 48 mln ton. Przy wysokich zapasach może oznaczać to znaczny potencjał eksportowy – oceniany przez niektórych analityków na nawet 20 – 22 mln ton” – czytamy w analizie..

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: FAMMU/FAPA
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here