Europosłowie za surową kontrolą producentów żywności ekologicznej

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) Parlamentu Europejskiego zagłosowała za wzmocnieniem wiarygodności informacji na etykietach na żywności ekologicznej. W związku tym europosłowie chcą wprowadzić surowe kontrole producentów żywności ekologicznej, co ma zapobiegać oszustwom. Nowym przepisom będą podlegać także przetwórcy, handlowcy i importerzy żywności ekologicznej.

 

\"rolnictwo,

 

"Jesteśmy zadowoleni z wyniku głosowania. Ale mamy świadomość, że rozwiązania przez nas zaproponowane będą działać, o ile wszystkie podmioty łańcucha produkcji takiej żywności wezmą na siebie odpowiedzialność – powiedział sprawozdawca, Martin Häusling (Greens / EFA, DE), kierujący zespółem negocjacyjnym Parlamentu podczas rozmów z Radą w sprawie ostatecznego brzmienia nowej ustawy.

Zdaniem europosłów państwa członkowskie powinny również zapewnić identyfikowalność każdego produktu na wszystkich etapach produkcji, a przede wszystkim zagwarantować konsumentom, że produkt, który kupują, jest rzeczywiście ekologiczny.

Czytaj także:

19 państw unijnych zadeklarowało zakaz uprawy GMO
Nowe możliwości sprzedaży bezpośredniej. Minister Sawicki podpisał rozporządzenie

Poza tym posłowie uważają, że jeśli istnieje podejrzenie obecności pozostałości pestycydów w produkcie, taki produkt nie powinien zostać oznakowany jako ekologiczny. 

– Produkt może być sprzedawany wyłącznie jako produktu ekologiczny, jeżeli po dokładnym zbadaniu okaże się, że skażenie było nieuniknione, a rolnik zastosował wszelkie środki ostrożności – czytamy w komunikacie PE.

Eurodeputowani chcą, by Komisja Europejska po 2020 roku zaproponowała maksymalne progi dla substancji niedozwolonych w produktach ekologicznych oraz zasady przyznawania rekompensat dla rolników za niemożliwe do uniknięcia skażenie.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Tom Walter

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here