Federacja broni dużych producentów mleka

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka zgłosiła uwagi do rządowego projektu rozporządzenia w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem tymczasowej nadzwyczajnej pomocy dla rolników w sektorach hodowlanych.

 

\"rolnictwo,

 

W opinii skierowanej do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi czytamy, że Federacja "jest zaniepokojona faktem nieliczenia się z opinią i zdaniem hodowców bydła i producentów mleka w sprawie podziału unijnych środków". Władze Federacji są oburzone, iż resort rolnictwa nie konsultował z nimi zasad podziału wsparcia.

– Dostrzegamy problemy dużych gospodarstw rolnych związane z dekoniunkturą rynkową. Te gospodarstwa stanowią tak naprawdę dziś o sile polskiego mleczarstwa i polskiej produkcji mleka. Nie pozwalamy na to, żeby zostały one wykluczone z kręgów podmiotów, którym nie należy się pomoc w odniesieniu do ilości produkowanego przez nie mleka. – czytamy w opinii.

Czytaj także:
Mleko w stanie wrzenia. Unijni rolnicy znów protestują

Władze związku są zdania, że najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby przyznanie pomocy wszystkim hodowcom bydła mlecznego i producentom mleka, w odniesieniu do podpisanych przez nich limitów produkcji mleka na ostatni dzień roku kwotowego 2014/2015.

Komisja Europejska przyznała Polsce ponad 120 mln zł wsparcia w związku z trudną sytuacją na rynku mleka i mięsa. Polski resort rolnictwa zdecydował, że pomoc ta w całości trafi do producentów mleka, którzy w związku z suszą i zniesieniem limitów produkcyjnych znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji.

Wnioski o pomoc będzie można składać do oddziałów do Agencji Rynku Rolnego do 15 grudnia tego roku, a wypłata pieniędzy rozpocznie się w styczniu 2016 roku. Na pieniądze mogą liczyć ci producenci mleka, którzy nie przekroczyli limitu jego produkcji w ostatnim roku kwotowym.

Pomoc będzie przysługiwała rolnikom, którzy mają kwotę mleczną nie niższą niż 15 tysięcy kilogramów i nie wyższą niż 250 tysięcy kilogramów. Poza tym rolnik ubiegający się o wsparcie, w dniu złożenia wniosku powinien być właścicielem co najmniej trzech krów typu mlecznego lub kombinowanego, w wieku powyżej 24 miesięcy, zgłoszonych do Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Stateofisrael

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here