Forum Spółdzielczości Mleczarskiej: mleko wychodzi z kryzysu

Od 14 do 16 września w XIV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej uczestniczyło: 220 uczestników, 12 narodowości, przedstawiciele rządów z 9 krajów, 15 przedstawicieli organizacji branżowych z kraju i ze świata, 26 Prelegentów, 36 Panelistów, 17 partnerów komercyjnych, 13 partnerów honorowych, 75 Prezesów i Dyrektorów Mleczarni, ponad 70 przedstawicieli współpracujących z branżą. Podczas 3-dniowego spotkania omówione zostały tematy wielkiej wagi dla Polski, Europy i Świata.

 

\"\"
 

Profesor Andrzej Babuchowski, w ciekawy sposób omówił sytuację w Polsce rok  po zniesieniu kwot mlecznych. W celu przeciwdziałania kryzysowi Komisja Europejska (KE) wprowadziła kilka działań. Przede wszystkim przeznaczyła na zwalczanie kryzysu 420 mln Euro, z czego Polsce przypadło 28,9 mln Euro. W wyniku przyjętego przez Polskę podejścia, każdy rolnik uprawniony dostał dopłatę 1,5 grosza do 1 kg mleka. Dodatkowo KE zezwoliła państwom członkowskim na wsparcie producentów mleka sumą 15 000 Euro/rok w ramach pomocy publicznej, pod warunkiem ograniczenia produkcji mleka lub utrzymania jej na poziomie ubiegłorocznym. Mechanizm ten do tej pory nie został wykorzystany w Polsce.

Wykład Kingi Adamaszwili – Specjalistki ds. żywienia, zdrowia i prawa żywnościowego w Europejskim Stowarzyszeniu Mleczarzy (EDA) o promocji produktów mlecznych, oraz o szansach i wyzwaniach w kontekście obecnej polityki zdrowotnej i żywieniowej UE. Był też wśród nas Dyrektor Komunikacji CNIEL w Paryżu, przewodniczący Europejskiego Forum Mleczarskiego (EMF) Laurent Damiens, który podzielił się swoim doświadczeniem w rozwijaniu paneuropejskiej strategii komunikacji w odniesieniu do produktów mleczarskich. Jednak przykłady strategicznych narzędzi z zakresu jakości i promocji omówił Dyrektor Marketingu Austriackiej Izby Rolniczej, wiceprezes Austriackiego Towarzystwa Promocji Jakości – Christian Jochum. Zagadnienia związane z eksportem produktów mleczarskich do Chin omówiła Bozena Malmgren z Tetra Pak.

Dzięki obecności przedstawicieli krajów z całego świata, ta międzynarodowa konferencja to niepowtarzalna okazja do zdobycia cennego doświadczenia. Na rynku mleka występuje nierównowaga podażowo–popytowa, która jest wynikiem zwiększonej produkcji mleka i podaży produktów mleczarskich na rynku krajowym i unijnym, zwłaszcza w konsekwencji zniesienia systemu kwot mlecznych połączonej z osłabionym popytem na produkty mleczarskie na rynkach krajów rozwijających się oraz embargiem rosyjskim na produkty rolno-spożywcze z UE.

Od początku 2016 r. popyt na produkty mleczarskie na rynkach zagranicznych ulega poprawie, jednak w tempie niepozwalającym na szybkie zagospodarowanie powstałych w skutek zwiększonej dynamiki skupu i produkcji nadwyżek produktów mleczarskich. Tak sytuację na rynku mleka skrócił Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

\"\"
 

Satriyo Pringgodhany – I Sekretarz ds. Ekonomicznych Ambasady Republiki Indonezji podał receptę na lepsze jutro w branży mleczarskiej. Jest to mianowicie Wspólnota Gospodarcza ASEAN. Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej to szybko rozwijający się blok handlowy w Azji o coraz większym znaczeniu gospodarczym. Całkowita populacja ASEAN liczy około 620 milionów ludzi, a łączne PKB przekracza 2,5 biliona USD, przy czym średni wzrost produktu krajowego brutto na przestrzeni ostatniej dekady wynosił około 6 proc. rocznie. Rynek mleczarski w ASEAN (Indonezja, Malezja, Filipiny, Singapur, Tajlandia i Wietnam) charakteryzuje się kombinacją czynników, które wspólnie wspierają rosnącą konsumpcję produktów mlecznych. Są to: wysoki współczynnik urodzeń, rosnące zarobki, coraz lepsza dieta, wzrost współczesnej sprzedaży detalicznej, urbanizacja, ogólnokrajowe programy na rzecz spożycia mleka w szkołach. Oczekuje się, że konsumpcja produktów mlecznych w ASEAN-6 będzie do 2020 r. rosnąć o 2,4 proc. rocznie.

 

\"\"

 

Za nami też uroczysta Gala wręczenia nagród X Rankingu Spółdzielni Mleczarskich. Ranking Spółdzielni Mleczarskich to jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie, które bada i poddaje analizie zgłoszone mleczarnie. Ich oceną zajęło się grono niezależnych ekspertów i znawców sektora mleczarskiego. Firmy, które wzięły udział w rankingu były poddawane ocenie w pięciu kategoriach: finansowej, klientów, procesów, potencjału i dostawców.

Jubileuszowy Ranking Spółdzielni Mleczarskich wygrała Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita. Zakład w Wysokiem Mazowieckiem powstał w 1928 roku, zatrudniał wówczas ok. 30 osób i zajmował się wyłącznie produkcją serów i masła. Obecnie Mlekovita to drugi co do wielkości producent wyrobów nabiałowych w Polsce.

II miejsce zajęła Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy, natomiast III miejsce Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu.

Specjalne wyróżnienie Kapituły otrzymała Spółka Kaskat Sp. z o.o. oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Jasienicy Rosielnej.

Zwycięzcą kategorii specjalnej Lider nowych technologii w obsłudze dostawcy mleka przyznanej przez Centrum Informatyki „ZETO” w Białymstoku jest Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu.

Zwycięzcą Kategorii Specjalnej Lider Ekspansji przyznanym przez Credit Agricole Bank Polska S.A. jest Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita.

Podczas uroczystej gali przyznano również Statuetkę Partnera Biznesowego CABP dla Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole oraz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka przez Credit Agricole Bank Polska S.A. Miłym akcentem zakończenia gali było wręczenie statuetki pamiątkowej dla Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztofa Jurgiela.

Oceny rankingowej spółdzielni zgłoszonych z całej Polski dokonali wybitni eksperci zaangażowani do projektu przez organizatora przedsięwzięcia – Polską Izbę Mleka. Podobnie jak w ubiegłorocznej edycji, w składzie byli: Ewa Domańska – Naczelnik w Wydziale Produktów Zwierzęcych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Monika Tyska – Dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Agencji Rynku Rolnego; dr hab. Michał Pietrzak, prof. SGGW; Joanna Nowak – Ekspert Polskiej Izby Mleka, Prezes Zarządu Infodome Sp. z o.o.; Agata Jakóbczyk-Zielińska – Dyrektor Departamentu Dużych Klientów Korporacyjnych w Credit Agricole Bank Polska S.A.; Przemysław Misiewicz – Wiceprezes Zarządu Centrum Informatyki „ZETO”. Działanie Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.

Forum Spółdzielczości Mleczarskiej to wyjątkowe miejsce do nawiązania owocnych relacji biznesowych, które mogą realnie przełożyć się na rozwój i efektywnie wpłynąć na dwustronne relacje handlowe.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,872ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

PIORiN przypomina o warunkach bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa mając na uwadze wiosenną intensyfikację prac polowych przypomina o warunkach bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin, których przestrzeganie eliminuje...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE