Francja: rząd pomaga krajowemu sektorowi bydła

W ostatnim czasie doszło do spotkania francuskiego ministra rolnictwa Stephana Le Foll z prezesem krajowej federacji producentów bydła (FNB) Jeanem Pierre Fleury, podczas którego omawiano problemy krajowego sektora wołowiny – informuje FAMMU/FAPA.
 

\"rolnictwo,
 

Ze względu na trudną sytuację francuskich producentów bydła, rząd zapowiedział opóźnienie, a nawet anulowanie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla farmerów znajdujących się w najgorszym położeniu. Strona rządowa zdeklarowała, że pokryje niezapłacone składki sumą 3,5 mln EUR.

Ponadto powołany zostanie fundusz pomocowy dla sektora, którego budżet zaplanowano na 2 mln EUR. Działania te zostaną uzupełnione przez inne formy pomocy, w tym zwolnienia podatkowe od niezagospodarowanej ziemi. Minister Le Foll zaapelował także do banków, aby w tych trudnych czasach dla farmerów, odłożyły w czasie lub podjęły renegocjacje spłat od zaciągniętych pożyczek.

Czytaj także:
Dlaczego Polacy jedzą tak mało wołowiny? O problemach producentów bydła mięsnego i promocji wołowiny rozmawiamy z Jerzym Wierzbickim, Prezesem PZPBM

Podczas rozmów poruszono również kwestię negocjacji między UE a Stanami Zjednoczonymi Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP). Le Foll zapewnił FNB, że rząd nie pozwoli, aby skutki negocjacji doprowadziły francuski sektor wołowiny do destabilizacji. Jak zaznaczył Le Foll wszystkie produkty tego sektora są obecnie sklasyfikowane, jako produkty wrażliwe oraz podkreślił, że Francja będzie przykładać wielką wagę do ewentualnych ustępstw. Stephane Le Foll zapowiedział również zwołanie w najbliższych tygodniach okrągłego stołu całej branży, min. w celu uzgodnienia wspólnej strategii eksportu, jak to miało miejsce wcześniej w sektorze trzody chlewnej.

Źródło: FAMMU/FAPA, fot. flickr.com/GlobalPanorama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here