Francja zakazuje stosowania mięsnych nazw dla produktów roślinnych

Francja zakazuje używania określenia „mięso” przy etykietowaniu produktów pochodzenia roślinnego. Francja jest pierwszym krajem UE, który wprowadza takie ograniczenia.

Francja zakazuje stosowania mięsnych nazw dla produktów roślinnych

We Francji zgodnie z rządowym dekretem z 29 czerwca br., zaostrzono przepisy dotyczące stosowania oznaczeń produktów zwierzęcych w produktach wegańskich.

W praktyce oznacza to, że Francja stanie się pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zabroni stosowania słów, jak <<stek>> <<boczek>> czy <<kiełbasa>> w odniesieniu do żywności pochodzenia roślinnego.

Przypomnijmy, że w UE niektóre z nazw produktów odzwierzęcych, jak <<mleko>> czy <<masło>> nie mogą być używane jako nazwy produktów roślinnych.

Jak informuje dziennik „Le Monde”, od 1 października przetworzona żywność oparta na białkach roślinnych nie będzie już dopuszczona do obrotu z oznaczeniami odnoszącymi się do gatunków lub grup zwierząt, a także do morfologii lub anatomii zwierząt.

Jak podkreślono w dekrecie, nie będzie możliwe wykorzystanie nazw specyficznych dla sektora tradycyjnie związanego z mięsem i rybami żeby opisać produkty, które nie mają źródła w świecie zwierząt i w gruncie rzeczy nie są porównywalne.

Francja jest największym w Europie producentem wołowiny, i jako pierwsza wprowadziła zakaz, argumentując to potrzebą rozróżnienia produktów i uniknięcia dezorientacji wśród konsumentów.

Będą kary za wegeburgery

Zabronione są również specyficzne określenia pochodzące z rzeźni, przetwórstwa mięsnego i rybołówstwa, a także określenia powszechnie używane w handlu w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego.

Jeżeli w danych nazwach nie przewidziano białka roślinnego w odniesieniu do przepisanego składu, nie można również używać odpowiedniego terminu.

Jak podkreśla francuska prasa, możliwe są wyjątki, jeśli w danym produkcie wymagana jest określona ilość białka roślinnego oraz jeśli mają być oznakowane aromaty lub składniki o właściwościach zapachowych.

Naruszenie nowych przepisów może skutkować karami do 1,5 tys. euro dla osób fizycznych i 7,5 tys. euro dla osób prawnych.

Okres przejściowy do 31 grudnia ma zastosowanie do środków spożywczych wyprodukowanych przed wejściem w życie przepisów. Nie dotyczy to produktów wytwarzanych lub sprzedawanych w innych państwach członkowskich oraz w Turcji.

Branża mięsna chce takich samych przepisów w UE

Branża mięsna i spożywcza pozytywnie odniosła się do nowo przejętych przepisów. Cytowane przez „Le Monde”, Krajowe Międzyzawodowe Stowarzyszenie Bydła i Mięsa (INTERBEV) ocenia zmiany jako znaczący krok w kierunku przejrzystości informacji w komunikacji z konsumentami.

Członkowie organizacji podkreślili, że roślinne zamienniki mięsna i produktów odzwierzęcych nie są porównywalne. Działacze nawołują do rozszerzenia przepisów do poziomu unijnego.

Bo jak zwracają uwagę francuskie media, najnowsze przepisy nazewnictwa produktów pochodzenia zwierzęcego będą dotyczyły wyłącznie produktów wytwarzanych i sprzedawanych na terenie Francji. Towary sprowadzone z UE nie będą objęte tymi restrykcjami.

Dlatego Krajowa Federacja Związków Rolniczych (FNSEA) przekonuje, że przepisy nie są wystarczające i nie pozwolą na uniknięcie dezorientacji wśród francuskich konsumentów. Organizacje branżowe wzywają rząd Francji do przedłożenia problemu w Brukseli, tak, żeby rozszerzyć zakaz na wszystkie produkty, niezależnie od kraju ich pochodzenia.

Przypomnijmy, że w 2020 r. Parlament Europejski głosował nad zakazem wykorzystania mięsnych nazw dla produktów wegańskich, jednak europosłowie nie zdecydowali się na przyjęcie stosownego przepisu.

Autor Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Farma Mleka wprowadzała konsumentów w błąd! UOKiK nałożył grzywnę

Nieprawdziwe informacje o skali działalności, nierealne plany na przyszłość – spółka Farma Mleka umyślnie wprowadzała konsumentów w błąd po to, aby zachęcić ich do...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,949ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE