Fundusz stabilizacji dochodów rolniczych do końca roku

Ministerstwo rolnictwa pracuje nad utworzeniem funduszu stabilizacji dochodów rolniczych. Utworzą go odpisy 0,2 proc. od wartości sprzedanych produktów. Z kolei rekompensaty będą przysługiwać wówczas, gdy opłacalność produkcji spadnie o co najmniej 30 proc.

 

\"rolnictwo,
 


– W resorcie pracujemy także nad utworzeniem funduszu stabilizacji dochodów rolniczych, z którego będą mogły być wypłacane w przyszłości rekompensaty producentom rolnym w przypadku drastycznych spadków cen
– mówił podczas posiedzenia sejmowej KRiRW minister rolnictwa Marek Sawicki.

Fundusz powstanie w wyniku odpisu 0,2% od wartości sprzedanych produktów, a rekompensaty będą wypłacane wtedy, kiedy opłacalność produkcji spadnie co najmniej o 30 proc. Minister przewiduje, że fundusz będzie obsługiwany przez ARR.

Czytaj także:
Czy uda się zniwelować skutki rosyjskiego embargo? Wywiad z ministrem Markiem Sawickim


Jak powiedział minister, fundusz miałby powstać przed końcem roku.

– Jeśli do końca roku, za zgodą Wysokiej Izby, uchwalimy także fundusz stabilizacji dochodów rolników, owo przysłowiowe ubezpieczenie od ryzyka rynkowego, to będzie to kolejny, dobry instrument, skierowany do polskich rolników i do polskiego rolnictwa – mówił podczas posiedzenia sejmowej KRiRW minister rolnictwa Marek Sawicki.

Jak mówił minister Sawicki w wywiadzie dla AgroNews, z funduszu byłyby wypłacane rekompensaty rolnikom sprzedającym zboża, rzepak, rzepik, strączkowe, kukurydzę, owoce i warzywa, tytoń, chmiel, ziemniaki, buraki cukrowe, truskawki, mleko oraz żywe świnie, bydło, konie, owce, kozy, króliki, drób i ryby.

– Dotyczyć to będzie również prowadzących zorganizowaną działalność rolniczą w  formie grup producentów i ich związków. Rekompensaty wypłacane byłyby w przypadku obniżenia ich dochodów oraz w przypadku nie dokonania zapłaty przez podmiot prowadzący działalność w zakresie skupu, uboju lub przetwórstwa produktów rolnych wskutek jego niewypłacalności – mówił nam minister.

Fundusz ma być wyodrębnionym rachunkiem bankowym administrowanym przez Agencję Rynku Rolnego. Zgromadzone na nim środki nie byłyby środkami publicznymi w rozumieniu przepisów o finansach publicznych. Do dysponowania środkami Funduszu byłby ustawowo upoważniony Prezes Agencji Rynku Rolnego na podstawie uchwał komisji zarządzającej składającej się z przedstawicieli rolników, który także zapewniałby obsługę prawną i techniczno-biurową Funduszu oraz komisji zarządzającej.

Proponowane wstępnie rozwiązania podobne są do tych, które sprawdziły się przy tworzeniu ustawy o Funduszach Promocji, które wydatnie przyczyniają się do zdobywania nowych rynków zbytu dla polskiej żywności.

Redakcja AgroNews, fot. Freeimages

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ceny mleka spadają. Gdzie płacą najwięcej?

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w marcu 2024 r. wyniosła 205,04  zł /1 hl i była niższa o 7,9%  niż w marcu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics