Glifosat zostanie, ale na 5 lat

Od wielu miesięcy kraje unijne nie mogą dogadać się w kwestii glifosatu. Ostatecznie KE zaproponowała przedłużenie licencji na jego stosowanie o kolejne 5 lat. Decyzja w tej sprawie zapadnie 27 listopada.

rolnictwo, portal rolny, desykacja zbóż, glifosat, środki ochrony roślin, Roundup, Copa-Cogeca, PSOR

Licencja na stosowanie glifosatu wygaśnie z końcem tego roku. Od wielu miesięcy toczy się dyskusja nad jego dalszymi losami. Część państw unijnych chce całkowitego wycofania herbicydów opartych o tę substancję, m.in. Włochy, Austria i Francja. Przeciwni jej stosowania są m.in. ekolodzy.

W maju Komisja Europejska zaproponowała odnowienie licencji na jego stosowanie na kolejnych 10 lat. Organizacje rolnicze domagały się przedłużenia zgody o 15 lat. Z kolei europosłowie kilka tygodni temu zagłosowali za całkowitym zakazem stosowania tej substancji na terenie UE od 15 grudnia 2022 roku.
Ostatecznie KE ma zamiar przedłużyć licencję glifosatowi o 5 lat, do 15 grudnia 2022 roku.

Za mało czasu na badania i rejestrację

Zdaniem organizacji rolniczych okres ten jest zbyt krótki.

– 5-letni okres wydaje się niewystarczający do wykonania szczegółowych i jednoznacznych badań odnośnie szkodliwości glifosatu – uważa Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Poza tym, zdaniem samorządu rolniczego, zaproponowany okres jest niewystarczający do rejestracji nieselektywnego herbicydu z substancją czynną o podobnym działaniu do glifosatu.

– Glifosat uzyskał pozytywną ocenę Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA). Nasi rolnicy i spółdzielnie rolnicze nie rozumieją dlaczego pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do przedłużenia zatwierdzenia glifosatu na całe 15 lat. Bez odnowienia na pełen okres, wiarygodność instytucji europejskich i decydentów UE zostanie zaprzepaszczona – mówi Sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here