Globalna produkcja mleka wzrasta

Według najnowszych prognoz FAO w 2013 r. produkcja mleka na świecie osiągnie poziom 784 mln t, tj. zwiększy się o 2% wobec 2012 roku. Oznacza to, że tempo wzrostu utrzyma się na poziomie notowanym w ubiegłej dekadzie (2,1%) – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Największy przyrost oczekiwany jest w Azji (o 4,2% w relacji rocznej do 302 mln t), w tym głównie w Chinach (o prawie 6% do 46,7 mln t), Indiach (o 4%, tj. 5,3 mln t do 139 mln t) i Pakistanie (o 3% do 39,1 mln t). Główną siłą napędową produkcji jest dynamicznie rosnąca konsumpcja przetworów mleczarskich (w przeliczeniu na osobę) w tym regionie oraz – w przypadku Indii – szybki wzrost liczby ludności. Podobnie sytuacja kształtuje się w Ameryce Południowej. Według FAO w 2013 r. podaż mleka zwiększy się tam o 3,3% wobec 2012 r. do 71,8 mln t (głównie w Brazylii, Chile, Urugwaju i Ekwadorze), przede wszystkim dzięki rosnącym dochodom mieszkańców i dobrej kondycji pastwisk w sezonie 2012/2013.

 

\"Globalna

 

Niemniej, w samej Argentynie (czołowy eksporter z Ameryki Południowej), pomimo dużych inwestycji nakierowanych na wzrost zdolności przetwórczych, poziom produkcji w ostatnich latach stabilizuje się. W tym roku również nie przewiduje się istotnych zmian w tym zakresie.

Jest to wynikiem spadającego popytu wewnętrznego i ograniczeń w eksporcie. Z kolei w Nowej Zelandii susza która wystąpiła pod koniec sezonu 2012/2013 (na początku 2013 r.) przełożyła się na duży spadek podaży mleka.

Jeszcze do stycznia br. produkcja była o 6% wyższa niż sezon wcześniej, po czym od lutego do kwietnia gwałtowanie spadała. Oczekuje się zatem, że w całym sezonie (który trwa od czerwca do maja kolejnego roku) będzie ona nieznacznie niższa niż sezon wcześniej i wyniesie 19,6 mln t (niektóre ośrodki szacują jednak, że wzrośnie, choć nieznacznie).

Czytaj także:
Przetwory mleczarskie coraz tańsze
Rok 2012 tragiczny dla jogurtów, kefirów i napojów mlecznych
Po latach rozkwitu drastyczny spadek

W Stanach Zjednoczonych prognozy mówią o 0,7% wzroście produkcji, do 91,5 mln t, zaś w Unii Europejskiej prawdopodobnie utrzyma się ona na poziomie z 2012 r., tj. 156,6 mln t (głównie dzięki lepszej wydajności mlecznej krów, bowiem ich pogłowie od kilku lat systematycznie obniża się). Po spadkach w 2010 i 2011 roku, produkcja zwiększy się także w Rosji – o niespełna 1% do 32,2 mln ton. W dalszym ciągu jednak kraj ten nie jest samowystarczalny, zatem dynamicznie rosnący popyt na przetwory mleczarskie przełoży się na wzrost importu, o ponad 3% w relacji rocznej do 4,1 mln ton (w ekwiwalencie mleka). Głównym dostawcą na ten rynek będzie Białoruś, gdzie produkcja, m.in. w wyniku inicjatyw rządowych, może być o 5% wyższa niż w 2012 roku.

Pozwoli to na zwiększenie eksportu przetworów mleczarskich z tego kraju o aż 17%. Wsparcie rządowe w rozwój mleczarstwa i mocy przetwórczych przełożyło się również na wzrost produkcji w Afryce (o 2% do 46,6 mln t). Ekspansja przewidywana jest głównie w Algierii, Maroku i Ugandzie.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here