Grad i przymrozki a susza. Rolnicy poszkodowani przy szacowaniu strat

Grad i przymrozki a susza. Samorząd rolniczy Pomorza i Kujaw alarmuje, że przepisy określone w wytycznych dla komisji szacujących straty krzywdzą rolników. Chodzi o to, że w przypadku szacowania kolejnych szkód w tej samej uprawie komisje pomniejszają je o wcześniejsze straty.

susza w Polsce, susza, ziemniaki, Grad i przymrozki a susza, kukurydza, rzepak, rzepik, buraki cukrowe, IUNG, rolnik, rolnictwo, krzewy owocowe, rośliny strączkowe, ziemniaki, portal rolny, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza

Grad i przymrozki a susza

Do zarządu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej dociera coraz więcej sygnałów od rolników, którzy ponieśli straty w uprawach w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.
Okazuje się, że w bardzo niekorzystnej sytuacji są producenci, u których oprócz suszy wystąpiły jeszcze deszcze nawalne, gradobicia, wiosenne przymrozki, czy ujemne skutki złego przezimowania.

Rolnicy „popełnili wielki błąd”

– W większości przypadków gospodarstwa te, pomimo poniesionych bardzo wysokich strat, udokumentowanych protokołami komisji nie otrzymają żadnego wsparcia, gdyż stosowne rozporządzenie odpowiedzialne za udzielenie pomocy dotyczy tylko szkód powstałych w wyniku suszy i powodzi – wyjaśnia Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

A więc ci rolnicy, którzy zgłosili w swoich gospodarstwach szkody, jakie pojawiły się przed wystąpieniem suszy „popełnili wielki błąd, pozbawiając się dostępu do jakiekolwiek pomocy”.
W ocenie zarządu KPIR sytuacja ta urąga podstawowym zasadom sprawiedliwości społecznej i prowadzi do rozgoryczenia pośród wielu poszkodowanych rolników.

Dlatego samorząd rolniczy apeluje do ministra rolnictwa o pilne podjęcie interwencji w tej sprawie.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. KPIR, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 + pięć =

Advertisement

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,901ObserwującyObserwuj
7,170SubskrybującySubskrybuj

e-petrol.pl: paliwa znów najdroższe w historii

Tydzień temu ceny paliw w na polskich stacjach benzynowych mogły wywołać konsternację u wielu kierowców. Z analizy detalicznych cen paliw w Polsce przeprowadzonej przez...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE