Grunty rolne w górę

Dobra koniunktura w rolnictwie, szczególnie wysokie ceny płodów rolnych, wpływała pro popytowo na rynek gruntów rolnych w całym 2011 roku oraz I połowie 2012 roku – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Rynek ten jest dodatkowo wpierany możliwością sprzedaży gruntów przez ANR (Agencja Nieruchomości Rolnych) na raty oraz, do 2013 r., kredytami preferencyjnymi na zakup ziemi. O dużym popycie na ziemię mogą świadczyć ostatnie dane ANR.

Według najnowszych informacji, w II kwartale br. średnia cena gruntów ukształtowała się na poziomie 18 502 zł/ha, tj. była wyższa o ponad 6% niż w I kwartale br. i aż o ponad 10% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Co więcej, w tym czasie sprzedano prawie 40 tys. ha (w całym I półroczu 62,2 tys. ha, tj. o 22% więcej niż przed rokiem), co jest najlepszym wynikiem od 9 lat.

Najwyższe ceny odnotowano w województwie wielkopolskim (25,4 tys. zł/ha), kujawsko-pomorskim (25,2 tys. zł/ha) i dolnośląskim (23,9 tys. zł/ha). Sprzedaż państwowych gruntów realizowana jest głównie na terenach północnej i zachodniej Polski, gdzie dominują działki o dużej powierzchni i jednocześnie niższej klasie bonitacyjnej.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here